PILNE

Szpitalne oddziały psychiatryczne dla dzieci w Krakowie dostały nowe wyposażenie

Meble, pościele, zabawki - łącznie ponad 500 produktów ze sklepu IKEA Kraków trafiło na odziały psychiatrii dziecięcej dwóch krakowskich szpitali.

27 lipca 2020 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Meble, pościele, zabawki - łącznie ponad 500 produktów ze sklepu IKEA Kraków trafiło na odziały psychiatrii dziecięcej dwóch krakowskich szpitali. To efekt ogólnopolskiej akcji #PomagamyRazem zorganizowanej przez IKEA we współpracy m.in. z Rzecznikiem Praw Dziecka. Produkty wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1,6 mln złotych trafią do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Epidemia wywołała nagłą i dużą zmianę w życiu rodzin - w tym dzieci, które przestały chodzić do szkoły, a ich kontakty społeczne z kolegami zostały mocno ograniczone. Taka izolacja domowa przekłada się negatywnie na zdrowie psychiczne najmłodszych. W szczególnie ciężkim położeniu znalazły się dzieci, które wymagają diagnozy i leczenia na oddziałach psychiatrycznych, ponieważ z powodu pandemii COVID 19 w znacznym stopniu miały ograniczony bezpośredni kontakt ze swoimi rodzinami. Wyposażenie wnętrz, przekazane przez IKEA do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika, pomoże stworzyć dzieciom bardziej domową atmosferę. Na dziecięce odziały psychiatryczne trafiły stoły, krzesła, sofy, materace, pościele i ręczniki, ale też zabawki i odganiające ciemność lampki nocne.

-Podarowane przez IKEA Kraków produkty wyposażenia, m.in. ręczniki, kolorowe pościele, kołdry, poduszki, ale również gry dla dzieci i materiały plastyczne, bardzo pomagają w stworzeniu przyjaznej atmosfery dla naszych pacjentów. Z tego wsparcia skorzysta wiele dzieci, na naszym oddziale leczonych jest około 50 maluchów miesięcznie- mówi Kamila Wesołowska, Kierownik Oddziału Psychiatrii Dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

W ramach incjatywy #PomagamyRazem, IKEA, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka i Ingka Centres, przekażą do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce około 30 tysięcy produktów wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1,6 mln złotych. Partnerami akcji są: Fundacja Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic.

-To wspaniała inicjatywa i cieszę się, że IKEA zwróciła się do mnie o jej wsparcie. Jako Rzecznik Praw Dziecka od dawna zwracam uwagę na trudną sytuację oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży i jestem pewien, że materialne wsparcie dla nich ze strony IKEA i jej partnerów może sprawić wiele dobrego. A jest tym cenniejsze w sytuacji, gdy świat trzyma w swoich kleszczach pandemia koronawirusa - podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

-Dom to niezwykle ważna przestrzeń dla IKEA. Powinien być ostoją bezpieczeństwa i rozwoju. Tymczasem epidemia koronawirusa - i związana z nią często długotrwała izolacja - negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu osób, w tym dzieci i młodzieży. Zobowiązaliśmy się  jako biznes odpowiedzialny społecznie, wesprzeć lokalne społeczności w pokonaniu trudności wynikających ze skutków pandemii. Szpitalne oddziały psychiatryczne są ważnym elementem powrotu do zdrowia dla wielu pacjentów, a nam zależy na tym, by dzieci i rodzice spędzali w nich czas w jak najlepszych warunkach. Dlatego #PomagamyRazem - zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Dodatkowych informacji udzielają:

Magdalena Gorecka-Przepolska, IKEA Kraków

e-mail: magdalena.gorecka-przepolska@ingka.ikea.comZamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.