PILNE

Szybsza komunikacja Zabłocie-Krzemionki

Trwa budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Jest to kluczowa inwestycja realizowana przez Polskie Linie Kolejowe w stolicy Małopolski.

23 lutego 2016 Komunikacja
Autor:  JK

Trwa budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki.  Jest to kluczowa inwestycja realizowana przez Polskie Linie Kolejowe w stolicy Małopolski.

W ramach projektu powstanie nowa łącznica kolejowa oraz przystanki osobowe Kraków Zabłocie, Kraków Krzemionki. Wybudowane zostaną dwie estakady oraz wiadukt podtrzymywane przez 30 filarów, mierzących od 8 do 15 metrów. Ruch pociągów będzie się odbywał po torach o łącznej długości 2,6 km. Nowa infrastruktura ma usprawnić połączenia aglomeracyjne. W rejonie ul. Powstańców Wielkopolskich oraz Wielickiej powstanie wygodny węzeł przesiadkowy umożliwiający rozszerzenie połączeń kolejowych na terenie miasta. Ponadto wpłynie na poprawę połączeń w kierunku Zakopanego. Czas przejazdu powinien być krótszy o około 15 minut. Wartość realizowanego projektu to 257 mln złotych. Realizację powierzono konsorcjum firm Budimex S.A.(Lider) oraz Ferrovial Agroman S.A.(Partner).

Utrudnienia w ruchu

Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki to skomplikowany i rozległy projekt. W przyszłości połączenia kolejowe będą lepsze, szybsze, ale póki, co trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu, również drogowym.

W pierwszej połowie marca będzie zamknięta estakada imienia Obrońców Lwowa. Wg najświeższych informacji ma to nastąpić już 13 marca. Kolejne utrudnienia pojawią się na ul. Nowohuckiej. Tymczasowo zostanie wprowadzony bus –pas na odcinku od ul. Kamieńskiego w kierunku skrzyżowania z ul. Wielicką. W kolejnych etapach budowy pojawią się kolejne utrudnienia w ruchu związane z przebudową skrzyżowania z Wielicką.

Inwestor wziął pod uwagę zwiększone natężenie ruchu związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca 2016 r.) W tym okresie nie będą występowały żadne zmiany w organizacji ruchu samochodowego związane z inwestycją.


JK


fot. PKP PLK S.A.Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.