Najbliższy weekend stoi pod znakiem nie tylko wyborów do Rad Dzielnic. Gdy wrzucimy już nasz głos do urny możemy skorzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta. A jako że powoli odliczamy dni do Świąt Bożego Narodzenia...
W sobotę Kraków rozświetlą pierwsze świąteczne iluminacje. O godz. 17.00 na Rynku Głównym zostanie zapalona największa i najpiękniejsza choinka w mieście. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowano gry i zabawy na scenie przy choince. A w świąteczny nastrój wprowadzi nas zespół Enej, który wystąpi o godz. 16.30 na scenie głównej targów bożonarodzeniowych. Na 15-metrowej choince rozbłyśnie 26000 diod. Drzewko będzie przystrojone elementami nawiązującymi do domowych choinek, gdzie ozdoby w formie pawich oczek i migoczących świeczek wplatają się w białe, zimne oświetlenie, pokrywające powierzchnię gałęzi. Całość zwieńczona jest przestrzenną gwiazdą w białym, ciepłym kolorze - dla uzyskania odpowiedniego odcięcia kolorystycznego.
Tego samego dnia oficjalnie rozpoczną się tradycyjne targi bożonarodzeniowe. To idealna okazja nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących. Jak co roku, na Rynku Głównym sprzedawcy otworzą swoje kramy, na których będą królowały świąteczne ozdoby, odzież oraz rękodzieło. Dodatkowo na stoiskach będzie można spróbować pysznych potraw z grilla, staropolskich pierogów, rozgrzewających zup czy niezastąpionego chleba ze smalcem. Na miłośników małego co nieco czekają prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniki.
Magia świąt Bożego Narodzenia wymaga niezwykłej oprawy. W jej zapewnieniu od lat pomagają Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych. Już w najbliższą sobotę i niedzielę na Rynku Podgórskim ponad 40 wystawców zaprezentuje swoje rękodzieło. Wśród bogatego asortymentu znajdziemy m.in. dekoracje świąteczne, biżuterię, plecaki, torby i nerki, naturalne kosmetyki, ceramikę, produkty pszczelarskie, książki, gry planszowe i zabawki edukacyjne wykonane z filcu, drewna lub bawełny. Dopełnieniem będą koncerty, m.in. Roberta Kasprzyckiego (niedziela, godz. 18), czy Hanki Rybki z zespołem (sobota, godz. 18). Będą też spektakle i warsztaty plastyczne dla dzieci.
W niedzielę, z okazji 100-lecia nadania praw wyborczym kobietom, na skwerze przy ul. Marii Konopnickiej, przy zejściu na bulwary wiślane w rejonie mostu Dębnickiego, zostanie posadzony dorodny dąb szypułkowy! Akcja jest organizowana przez krakowski oddział "Gazety Wyborczej" i Zarząd Zieleni Miejskiej. Wśród kandydatek na patronkę sześciometrowego dębu, zgłoszonych wcześniej przez czytelników dziennika, znalazły się m.in. Wisława Szymborska, Maria Curie-Skłodowska czy Maria Jarema. Akcja ma na celu upamiętnić datę 28 listopada 1918 r., kiedy to dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce zyskały prawa wyborcze.
Przez cały weekend Krakowska Szkoła Wushu zaprasza na XXII Otwarty Puchar Polski Wushu. Zawody odbędą się będzie w Hali 100-lecia Cracovii - Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych przy al. Focha 40. Wushu znane bardziej pod nazwą kung-fu, to starożytna sztuka walki. W Polsce ta dyscyplina sportu kojarzona jest głównie z filmami akcji i takimi aktorami jak Bruce Lee, Jacke Chan czy Jet Li. Puchar Polski Wushu to impreza sportowa organizowana przez Polski Związek Wushu oraz Krakowską Szkołę Wushu. Co roku uje w niej blisko 300 najlepszych zawodników z Polski i Europy. Zawody odbywają się w formie pokazów w trzech kategoriach wiekowych - dzieci, juniorów i seniorów. Rywalizacja oraz prezentacja umiejętności uczestników odbędzie się w konkurencjach form tradycyjnych, form sportowych oraz walk sanda - walki w formule full contact i qingda - walki w formule light contact. Puchar jest jednocześnie jedną z najważniejszych imprez w kalendarzu Polskiego Związku Wushu i został zaliczony do imprez rankingowych kwalifikujących zawodników do Mistrzostw Świata Wushu w 2019 r. Wstęp wolny.
Fot. krakow.pl/ Bogusław Świerzowski