PILNE

Te kamienice powinny być własnością gminy Kraków. Sprawę zbada prokuratura? [lista]

06 lutego 2018 Miasto
Autor:  m.s.

Miasto Wspólne zgłosiło do prokuratury sprawy 27 nieruchomości, które po wojnie zamiast  stać się własnością Gminy Kraków, trafiły w ręce osób fizycznych lub spółek. 

W ramach projektu finansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego Stowarzyszenie Miasto Wspólne od lipca ubiegłego roku śledziło losy krakowskich nieruchomości, które po II wojnie światowej zostały przejęte przez państwo, a ich przedwojenni właściciele otrzymali rekompensatę. Podstawą do ich przekazania były tzw. układy indemnizacyjne, czyli międzynarodowe umowy zawarte między PRL, a kilkunastoma państwami zachodnim.

W ramach projektu stowarzyszenie zbadało losy 207 kamienic, które były objęte układami indemnizacyjnymi.  Z tego w 47 przypadkach ustalono, że choć kamienice powinny stać się własnością Skarbu Państwa, a następnie Gminy Kraków, to do takiego przejęcia nie doszło. Nieruchomości trafiły za to w ręce osób fizycznych lub spółek.

- Są to zaniechania, które sięgają jeszcze okresu PRL-u, ale część problemów wynika z opieszałości Ministerstwa Finansów i błędów Urzędu Miasta Krakowa popełnionych w latach 90. oraz obecnie. W przypadku ministerstwa naszą uwagę zwróciła nadzwyczajna przewlekłość postępowań administracyjnych. Z kolei Urząd Miasta Krakowa zaniedbał wysyłanie do sądów wniosków o wpisy ostrzeżeń o toczących się postępowaniach administracyjnych – twierdzi Tomasz Leśniak, prezes stowarzyszenia.Wspólne Miasto.

W 26 przypadkach doszło do obrotu nieruchomościami na rzecz osób trzecich, w 11 - komisja odszkodowawcza państwa-sygnatariusza wypłaciła odszkodowanie osobie, która nie miała do niego prawa, a w 10 - postępowanie jest w toku.

- Miasto Wspólne zgłosiło do prokuratury łącznie 27 przypadków nieruchomości, które trafiły w ręce osób fizycznych lub spółek. Chodzi o 26 kamienic, w przypadku, których doszło do obrotu nieruchomościami na rzecz osób trzecich, oraz o jedną w sprawie, której postępowanie się jeszcze toczy, ale tam też ten obrót zaistniał - informuje Tomasz Leśniak.

Lista nieruchomości, o których Miasto Wspólne zawiadomiło prokuraturę:

1. Szlak 67

2. Szlak 71

3.Warszawska 12

4. Wygrana 2

5. Bożego Ciała 4/Miodowa 10

6. Bożego Ciała 7

7. Krupnicza 18

8. Dietla 50

9. Stradomska 9

10. Dietla 85

11. Wielopole 28

12. Józefitów 11/Królewska 7

13. Krupnicza 3

14. Bracka 7

15. Biskupia 4

16. Brzozowa 12

17. Dajwór 4

18. Gertrudy7

19. Karmelicka 28

20. Krakowska 23

21. Limanowskiego 28/Czarnieckiego 2

22. Limanowskiego 46

23. Ogrodowa 3

24. Przemyska 8

25. Stradomska 23

26. Tatarska 3

27. Zyblikiewicza 11 

fot. krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.