PILNE

Tężnia Solankowa w Nowej Hucie już otwarta!

01 lipca 2020 Apetyt na Kraków
Autor:  Zuzanna Dziadowiec

Fot.ZZM Kraków

Plaża z pomostami, plac zabaw dla najmłodszych, siłownia na wolnym powietrzu i alejki spacerowe. To tylko część atrakcji, które już od dzisiaj czekają na mieszkańców Krakowa. Tężnia Solankowa nad Zalewem Nowohuckim została oficjalnie otwarta.

Solny mikroklimat wytwarzany w tym miejscu jest zbliżony do tego nad morzem. Spacer po tężni będzie więc okazją do nawdychania się korzystnego dla naszego zdrowia jodu. Nad Zalewem Nowohuckim powstało też boisko do piłki plażowej, a do jesieni Zarząd Zieleni Miejskiej chciałby wybudować street workout park, wymienić część małej architektury i wyremontować kolejne alejki. Ostatni planowany etap rewitalizacji to budowa sceny letniej i boiska wielofunkcyjnego od strony al. Solidarności.

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.