PILNE

To będzie weekend bogaty w kulturalne wydarzenia!

25 stycznia 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Pokazy filmowe, kurs szermierki, wykłady o jodze a nawet... koncert kolęd! W ten weekend w Krakowie nikt nie będzie się nudził. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie z przebogatej oferty miasta. 

W sobotę, 26 stycznia, obchodzimy 100. rocznicę pierwszych wyborów parlamentarnych w odrodzonej Polsce. Wybory te były szczególne - po raz pierwszy Polki mogły głosować i zasiadać w ławach sejmowych. Prawa wyborcze kobiet - przyznane dekretem naczelnika Józefa Piłsudskiego z listopada 1918 roku - stały się faktem. Z tej okazji przed Pawilonem Wyspiańskiego prezentowana jest wystawa o krakowskich kobietach. Z długiej listy nazwisk wartych naszej pamięci wystawa przypomina kilka znaczących postaci. Warto się wybrać, by ją zobaczyć - może przy okazji spaceru na Rynek. 

Dworek Białoprądnicki zaprasza na spotkanie w ramach cyklu "Zdrowie holistyczne". W sobotę, o godz. 17.00, uczestnicy porozmawiają o praktykowaniu jogi oraz korzyściach z tego płynących i będą mogli spróbować swoich sił z trenerami. Dobrze wykonane ćwiczenia jogi mogą poprawić przepływ krwi, limfy, tlenu, energii życiowej, uregulować gospodarkę hormonalną organizmu. Ponadto praktyki te pozwalają poczuć zintegrowane, połączone oddechem lekkie, zadowolone ciało i spokojny, promienny umysł. Podczas spotkania poruszymy temat regeneracji nerwu błędnego, przeciwnych, lecz uzupełniających się sił yin i yang oraz powięzi w ciele, a przede wszystkim poczujemy to w czasie praktyki. Wstęp bezpłatny. 

W najbliższy weekend Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie "Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919". W sobotę, 26 stycznia, o godz. 12.00 Muzeum przygotowało warsztaty dla rodziców i dzieci: "Detektywi powstania wielkopolskiego". Podczas zajęć uczestnicy będą odkrywać tajemnice, łamać szyfry, szukać śladów przeszłości, dzięki którym odkryjemy, dlaczego wybuchło powstanie wielkopolskie, jak przebiegało i jakie miało konsekwencje. Poznają losy superbohaterów, którzy z wytrwałością i odwagą walczyli o naszą niepodległość. Zajęcia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat. Więcej informacji na: www.mhk.pl.

W niedzielę, 27 stycznia, o godz. 17.00, Muzeum Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki z Szablą zaprasza na prezentację biografii znanego węgierskiego fechmistrza i warsztaty szabli. Goście spotkania poznają związki polskiej i węgierskiej szermierki, kierunki jej rozwoju przed i po II wojnie światowej oraz liczne anegdoty prezentujące kulturę środowiska szermierczego z tamtego okresu. W części warsztatowej spotkania uczestnicy będą mieli zarówno możliwość obserwacji kunsztu i techniki instruktorów, jak i spróbowania własnych sił w przedmiocie zajęć. Poznają techniki pracy nóg i podstawowe metody zasłony oraz ataków. Zajęcia poprowadzi Jarosław Buć i Aleksandra Karp, instruktorzy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą, a towarzyszyć im będą asystenci i uczniowie krakowskiej szkoły. Spotkanie poprzedzone będzie zwiedzaniem z przewodnikiem wystawy "Życie codzienne korpusów Kadetów w II RP" wprowadzającym w temat rozwoju sportu w XX-leciu międzywojennym. Zbiórka o godzinie 13.30 pod kasą Muzeum. 

W niedzielę, 27 stycznia, o godz. 16.00, w kolegiacie św. Anny odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Wydarzenie jest dedykowane pamięci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. W trakcie koncertu usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy. Wydarzenie uświetni m.in. wybitna mezzosopranistka Alicja Węgorzewska. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Dodatkowo zaśpiewają artyści Akademii Muzycznej i Filharmonii Krakowskiej: Renata Żełobowska-Orzechowska i Mariusz Pędziałek, Dorota Imiełowska i Jacek Kociuban, Castle Saxophfone Quartet. Pojawią się także artyści Piwnicy Pod Baranami. Podczas koncertu zbierane będą datki na zakup sprzętu dla Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

4 marca minie 25 lat od polskiej premiery jednego z najważniejszych filmów w historii kina, czyli "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. Z tej okazji dzieło to wróci do polskich kin! W tę niedzielę"Listę.." możecie obejrzeć o godz. 16 w Agrafce, o 12:30 w Mikro, kwadrans później w Paradoxie, a pod Baranami o godz. 13 i 18. Film opowiada o niemieckim biznesmenie Oskarze Schindlerze, który w dojściu hitlerowców do władzy widzi szansę łatwego zarobku. Otwiera w okupowanym Krakowie fabrykę, która prosperuje w oparciu o tanią siłę roboczą w postaci przymuszonych do pracy Żydów. Kiedy naziści na szeroką skalę wprowadzają plan Zagłady, Schindler zatrudnia w fabryce kolejnych żydowskich pracowników, tym samym ratując ich od śmierci w obozie.

"Lista Schindlera" to jeden z wielu filmów, które kręcone były w Krakowie. Chcecie zobaczyć miejsca, w których powstawał kultowy obraz? Będziecie mieć taką okazję podczas niedzielnej wycieczki "Filmowy Kraków - 25 lat Listy Schindlera". Będziecie mogli pospacerować po miejscach, które wybrał na miejsce akcji Steven Spielberg, ale nie tylko! Będzie można zajrzeć na plan najlepiej zapamiętanych polskich komedii romantycznych, zobaczyć Kraków Andrzeja Wajdy, dowiedzieć się, jak powstawały największe polskie superprodukcje dawnych lat, z "Potopem" na czele, a także posłuchać o superagentach i złoczyńcach rodem z filmów w stylu Bonda. Start w niedzielę o godz. 14 pod Starą Synagogą. 


Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.