Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by uczniowie krakowskich szkół mogli przez cały rok podróżować za darmo komunikacją miejską. Właśnie złożyli w tej sprawie projekt uchwały.
Obecnie w Krakowie z darmowych przejazdów autobusami i tramwajami mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści. Nie muszą być jednak mieszkańcami Krakowa, wystarczy, że uczą się w jednej z tutejszych szkół. Dowodem posiadania uprawnień do darmowych przejazdów jest legitymacja szkolna.
Zgodnie z uchwałą przyjętą w marcu 2016 roku uczniowie mają prawo do bezpłatnych przejazdów tylko w czasie trwania roku szkolnego. Chodzi o to, by zachęcić rodziców do korzystania z komunikacji publicznej podczas odwożenia dzieci do szkoły czy na zajęcia dodatkowe i zmniejszyć przy okazji korki oraz poprawić jakość powietrza.
Pomysłodawcami uchwały wprowadzającej bezpłatną komunikację dla uczniów byli radni PiS. Teraz postanowili pójść o krok dalej i przygotowali uchwałę kierunkową zakładającą, że za darmo uczniowie pojadą również w wakacje. - To jest nienormalne, że bezpłatne przejazdy przysługują tylko w okresie roku szkolnego - argumentuje Adam Kalita z PiS.
Przedwyborczy klimat
Radny nie kryje, że jego klub złożył projekt uchwały w tej sprawie, bo zbliżają się wybory samorządowe i jest do tego “odpowiedni klimat”. - Najchętniej rozszerzylibyśmy te uprawnienia również na licealistów, ale to spore koszty i nie ma aż tak dobrego klimatu, żeby to teraz zrobić - przyznaje Adam Kalita i obiecuje: - Jeśli w Krakowie wygra nasza przedstawicielka, to na pewno to się zmieni i prawo do bezpłatnej komunikacji otrzymają wszyscy uczniowie krakowskich szkół.
Również dla dzieci z Ukrainy
W przygotowanej przez PiS uchwale znalazł się również zapis o umożliwieniu bezpłatnych przejazdów 120 uczestnikom kolonii edukacyjnych dla dzieci, mających polskie korzenie, a mieszkających w Białorusi, czy Ukrainie i przyjeżdżających do naszego miasta w ramach akcji "Wakacje z Krakowem" . - My od tego nie zbiedniejemy, a w stosunku do nich będzie to ładny gest i wymierna pomoc - argumentuje Adam Kalita.
Obecnie rok darmowej komunikacji (od września do czerwca) kosztuje budżet miasta niemal 5 mln zł. Rozszerzenie uprawnień na całe wakacje może kosztować dodatkowy milion zł.
Darmowe przejazdy promują komunikacje miejską
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaznacza jednak, że darmowa komunikacja miejska dla uczniów może mieć długofalowy wymiar edukacyjny.
- Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że bezpłatne przejazdy to ciekawe narzędzie promujące komunikację - podkreślają przedstawiciele ZIKiT, którzy mają nadzieję, że dzięki temu młodzież przekona się do częstego korzystania z autobusów i tramwajów również w przyszłości, co będzie z korzyścią dla środowiska i zmniejszy ruch samochodowy w obrębie miasta.