PILNE

To już jutro! XVI Noc Muzeów w Krakowie

16 maja 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

"NATURAlnie" to hasło a zarazem główny motyw kolejnej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się z piątku na sobotę, 17/18 maja. Noc zostanie zainaugurowana 17 maja o godz. 18.00 na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Fabryki Emalia Oskara Schindlera - oddziału Muzeum Krakowa. W tegorocznym wydarzeniu udział weźmie ponad 50 placówek muzealnych. Będą one czynne dla zwiedzających od godz. 19.00 do 1.00 w nocy.

- Po raz 16. inaugurujemy Noc Muzeów z piątku na sobotę 17/18 maja. To pierwsza z Krakowskich Nocy, które będziemy odsłaniać co miesiąc aż do października - powiedziała Magdalena Doksa-Tverberg - czasowo zastępująca dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. - Jedną z innowacji będą kartki pocztowe, które będzie można opatrzyć okolicznościowym znaczkiem i stemplem Poczty Polskiej i wysłać do rodziny i znajomych - zapowiedziała.

Podczas Nocy Muzeów udostępniane będą wystawy stałe, czasowe oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje, m.in. koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne i seanse filmowe, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem. 

W tym roku wprowadzony zostanie w każdym muzeum (z wyłączeniem tych instytucji, do których co do zasady wstęp jest nieodpłatny, jak np. w Muzeum Politechniki Krakowskiej) bilet wstępu w cenie 1 złotego dla każdego zwiedzającego. W Muzeum Narodowym i Muzeum Krakowa bilet za złotówkę upoważnia do wejścia do wszystkich oddziałów tych instytucji. Osoby "ustawowo" uprawnione do nieodpłatnego wstępu nie płacą oczywiście nawet tej symbolicznej złotówki.

"Moneta" okolicznościowa będzie dodawana do każdego sprzedanego biletu jako pamiątkowy gadżet aż do wyczerpania nakładu. "Moneta" nie jest już biletem wstępu do muzeum i nie jest też biletem uprawniającym do przejazdu środkami komunikacji miejskiej w czasie trwania Nocy Muzeów. 

Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej krakowskienoce.plFot. materiały prasowe 

Źródło: krakow.pl


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.