PILNE

To już wieczorem! Wyjątkowe widowisko na ścianach Pałacu Krzysztofory

09 maja 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Dziś wieczorem z okazji Dnia Europy studenci Politechniki Krakowskiej przedstawią na Rynku Głównym niezwykłe widowisko - multimedialną podróż po krajach Unii  Europejskiej w technice 3D mappingu na fasadzie Pałacu Krzysztofory. Pokaz przygotowało Koło Naukowe Grafiki Komputerowej Visgraph z Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej oraz Centrum Transferu Technologii PK. Pierwsza prezentacja o g. 21, kolejne - co 20 minut - do g. 23. 

O godz. 21 z Wieży Mariackiej popłyną dźwięki "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena w wykonaniu krakowskiego hejnalisty, a zaraz potem rozpocznie się pokaz w technice 3D mappingu na fasadzie Pałacu Krzysztofory. Multimedialne widowisko będzie podróżą przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, pokaże w niezwykły sposób ich najbardziej znane tradycje, postaci, wynalazki, produkty.  W przygotowanie pokazu zaangażowanych było aż 45 studentów Politechniki z kierunków: informatyka, architektura krajobrazu, architektura i fizyka.  Taka interdyscyplinarna współpraca jest konieczna, bo 3D mapping jest połączeniem  sztuki i technologii - kompozycją architektury, animacji, grafiki, światła i dźwięku. Pokaz jest  oparty na grze wyobraźni twórców i widzów oraz wspólnym rozumieniu symboli i historyczno-kulturowych odniesień. Animację przygotowuje się dla konkretnego budynku,  nie może być wykorzystana w innym miejscu. 

Pokazy w technice 3D mappingu gościły już na budynkach Politechniki Krakowskiej z okazji Festiwalu Nauki (m.in. na budynku centrum edukacyjnego "Działownia" i Pałacu w Łobzowie), ale dzisiejszy pokaz będzie wyjątkowy. - To będzie największe z widowisk, które dotąd przygotowywaliśmy. Jego scenariusz, wszystkie animacje i grafiki, a także muzyka to autorskie dzieło studentów Politechniki - mówi Adrian Widłak, opiekun Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph PK. 

Krakowski Dzień Europy  (organizowany przez Centrum Transferu Technologii PK w ramach projektu Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Kraków) wpisuje się w ogólnopolskie wydarzenia organizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.  Oprócz pokazu 3D mappingu na uczestników Dnia Europy na Rynku w Krakowie czekać będzie także 600 żółtych róż. 

Pokazy odbędą się niezależnie od pogody!Fot. materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.