07 wrzesnia 2017 ANKO

To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie

Zdrowie

22-letni Wojtek z Krakowa od ponad miesiąca przebywa w szpitalu, gdzie walczy z ostrą białaczką szpikową. Szanse na powrót do zdrowia są spore, ale pod jednym warunkiem. Wojtek musi znaleźć swojego bliźniaka genetycznego.

Wojtek, jak każdy młody człowiek ma swoje pasje i marzenia. Kocha świat muzyki, książek i fantastyki. Jest fanem gier planszowych i komputerowych. Prywatnie miłośnik psów oraz dobrej kuchni, przede wszystkim tej domowej. Dla chorego dziadka wyprowadził się z rodzinnego domu, aby opiekować się nim do jego ostatnich chwil. Na dwa tygodnie przed wiadomością o swojej chorobie ściął włosy i przekazał je dzieciom chorym na białaczkę... Teraz sam potrzebuje pomocy, podobnie jak wiele osób, które codziennie słyszą diagnozę, wywracającą ich życie do góry nogami - białaczka.

Aby powrócić do zdrowia, potrzebują pomocy od niespokrewnionego dawcy. W dniach 16-17 września w Krakowie zostanie przeprowadzona akcja pod hasłem „Dzień dawcy szpiku dla Wojtka i innych!”. Będzie ona polegała na rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Bo im więcej osób trafi do bazy, tym większe szanse na wyleczenie będą mieć osoby, które, tak jak Wojtek, zmagają się z nowotworami krwi.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1 do 20 000 lub nawet do kilku milionów.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Rejestracja do bazy dawców szpiku zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Akcję rejestracji przeprowadzi fundacja DKMS Polska, która jest największą bazą dawców szpiku w naszym kraju. Jest w niej zarejestrowanych ponad 1 143 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 4376 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

„Dzień dawcy szpiku dla Wojtka i innych!” odbędzie się 16 i 17 września w godzinach od 11 do 19 na Małym Rynku, przy ul. Dolnych Młynów 10, w Galerii Bonarka, w Galerii Bronowice oraz Bezogródku Food Truck Park na Błoniach. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.