Wciąż nie wiadomo kiedy rozpocznie się budowa nowej linii tramwajowej do Górki Narodowej. Na razie trwają tam badania archeologiczne.
Na podstawie badań powierzchniowych wykonanych w latach 80. i 90. na obszarze po którym przebiegać będzie nowa linia tramwajowa Krakowskiego Szybkiego Tramwaju etap III (os. Krowodrza Górka - Górka Narodowa) wyznaczone zostały miejsca, w których można spodziewać się śladów materialnej działalności ludzkiej w przeszłości. Takich punktów jest pięć (przy ulicach: Słomczyńskiego, Kuźnicy Kołłątajowskiej, Białoprądnickiej, Pachońskiego oraz w Witkowicach). Obecnie wykonawca w tych miejscach prowadzi badania archeologiczne. Celem tych badań jest zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego. - Archeolodzy będą prowadzić prace w pięciu kolizyjnych miejscach. Aby je przeprowadzić w tych punktach ściągana będzie warstwa gruntu ornego do gruntu rodzimego -mówi Kierownik robót Grzegorz Dalewski z Intercor Sp. z o.o.- Na chwilę obecną w Witkowicach 4 przebadanych zostało około 10 procent stanowiska w kolizji z inwestycją czyli osiem arуw powierzchni. Mamy jeden obiekt archeologiczny, ktуry będziemy badać. Generalnie obszar wyżyn lessowych na pуłnoc od Krakowa jest bogaty w osadnictwo prehistoryczne -komentuje archeolog Radosław Czerniak z Archeologicznej Pracowni In Situ.
- W maju br. zakończyły się prace związane z opracowaniem projektu budowlanego dla tej inwestycji i wykonawca złożył wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Obecnie trwa pozyskiwanie odstępstw (z Ministerstwa Infrastruktury od warunków drogowych dla dróg publicznych oraz z architektury dla wiaduktu kolejowego PKP), które pozwolą na ponowną ocenę środowiskową inwestycji i uzyskanie tej decyzji - informuje ZIKiT.
Fot. ZIKiT