PILNE

Tramwaje też mogą być fascynujące

22 lipca 2018 Kultura
Autor:  Jakub Kot

Nie masz pomysłu na niedzielę? Miłośników, ale nie tylko, zabytkowych tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej czeka dziś sporo atrakcji. To doskonała okazja do wyjścia z domu dla całej rodziny. 

Poza regularnymi trasami Krakowskiej Linii Muzealnej, zostaną uruchomione linie specjalne, obsługiwane zabytkowymi pojazdami: linia tramwajowa nr 15, na której będą kursować wagony 102N, GT6 i 102Na oraz linia autobusowa nr B, obsługiwana przez przegubowego Ogórka, Ikarusy 280 i 620 oraz San H01B.Natomiast Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprezentuje zabytkowe tramwaje, w tym najstarszy, z 1909 roku, oraz najmłodszy - 1938 roku. Od 13 lipca można je oglądać w ponadstuletniej hali pierwszej krakowskiej zajezdni tramwaju normalnotorowego - wagony, choć historyczne, są czynne, zostały pieczołowicie odrestaurowane i wyglądają tak, jak przed wojną, gdy służyły krakowianom. 

W niedzielę zabytkowe tramwaje będą też kursować na stałych trasach Krakowskiej Linii Muzealnej. Opłata za przejazd zabytkowymi pojazdami jest zgodna z taryfą obowiązującą na linie miejskie. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny na stronie internetowej: www.mpk.krakow.pl

Z kolei zainteresowani szczegółami konstrukcyjnymi zabytkowych tramwajów mogą je poznać w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wszystkie prezentowane tam tramwaje należą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Muzeum Inżynierii Miejskiej. To największy obecnie i najbardziej reprezentatywny zbiór spośród wszystkich polskich kolekcji zabytkowego taboru. Najcenniejsze wśród nich, to m.in. wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku z Eberswalde, gdzie zlikwidowano komunikację tramwajową (jedyny zachowany pojazd tego typu), czy unikatowa lokomotywa tramwajowa BT1 z 1921 roku, pochodząca z Wrocławia, gdzie wykorzystywano ją do przetaczania towarowych wagonów kolejowych po sieci tramwajowej. 

Fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej 


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.