PILNE

Trzeci dzień ze smogiem i darmową komunikacją

Smog w Krakowie nie odpuszcza

08 stycznia 2017 Komunikacja
Autor:  ANKO

Smog w Krakowie nie odpuszcza. To już trzeci dzień z darmową komunikacją. Z bezpłatnych przejazdów korzysta coraz więcej mieszkańców. - To już prawdopodobnie ostatni dzień ze smogiem, bo już wieczorem spodziewamy się zmiany pogody - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Dziś rano stężenie niebezpiecznych pyłów PM10 w powietrzu wynosiło aż 279 mg/m3, przy normie 50 mg/m3. Bezpłatna komunikacja wprowadzana jest przy stężeniu 150 mg/m3.

Środa jest trzecim dniem, w którym mieszkańcy mogą bezpłatnie przemieszczać się po Krakowie komunikacją miejską. Jest tylko jeden warunek: trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Co istotne, pojazd może być zarejestrowany na kogoś innego lub na firmę. Okazuje się, że z darmowej komunikacji w czasie smogu korzysta w Krakowie coraz więcej osób. W poniedziałek skontrolowano 640 autobusów i tramwajów i okazało się, że osób, które zamiast biletu wylegitymowały się dowodem rejestracyjnym, było 1556 czyli o 500 więcej niż w dzień bezpłatnej komunikacji w listopadzie. Z kolei we wtorek do godz. 22 w 801 skontrolowanych pojazdach dowody rejestracyjne pokazały 1542 osoby.

Smog to nie tylko krakowski problem. Od kilku dni zmagają się z nim mieszkańcy większości miast w Polsce. Ma to związek z bezwietrzną pogodą i mrozami, które zmuszają mieszkańców do intensywnego ogrzewania domów, często paliwem słabej jakości. 

W Rybniku od dwóch dni dzieci nie chodzą do szkoły. Czy podobne rozwiązania mogą być wprowadzone również w Krakowie? - Jeśli osiągniemy choć połowę zanieczyszczenia, które miał Rybnik w chwili odwoływania lekcji, to tak - mówi Witold Śmiałek. - Poziom alarmowy wynosi 300 mg/m3 i dopiero po jego przekroczeniu można rozważać takie kroki jak odwołanie zajęć.  Na razie takich stężeń dobowych w Krakowie nie było, a wszystko wskazuje na to, że już dziś wieczorem nastąpi zmiana pogody, prognozowany jest wiatr, który pomoże przewiać zanieczyszczenia.

Krakowski smog stał się inspiracją dla twórców memów.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.