PILNE

Trzymetrowy marszałek z szablą w ręce stanie w Swoszowicach

28 czerwca 2018 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Prezydent Jacek Majchrowski przygotował uchwałę w sprawie ustawienia posągu marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie Fortu nr 51 ½ „Swoszowice”. Jest to już kolejny zaplanowany na ten rok pomnik.

Prezydent chce, by radni przyjmując uchwałę wyrazili zgodę na “posadowienie posągu na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa w obszarze należącym do Fortu 51 ½ Swoszowice z okazji 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Z taką inicjatywą wystąpiła Fundacja „Gloria Fortibus”, która na terenie fortu prowadzi Muzeum Spraw Wojskowych.

Trzymetrowy posąg marszałka powstał już w połowie lat 90-tych. na zamówienie Polonii Amerykańskiej, tyle tylko, że ta nigdy się po niego nie zgłosiła. Marszałek stał więc w Węgrzcach pod Krakowem w ogrodzie właściciela zakładu odlewniczego. - W końcu udało nam się go odkupić od córki Stefana Kowalówki, który odlał posąg i od tego czasu pomnik leży złożony w naszym muzeum - mówi Zbigniew Feliksiewicz, prezes zarządu Fundacji „Gloria Fortibus” i dyrektor Muzeum Spraw Wojskowych.

Plan jest taki, by marszałek w końcu ujrzał światło dzienne 8 września z okazji III swoszowickiego pikniku patriotycznego.

Wszystkie koszty posadowienia posągu bierze na siebie fundacja.

Pomnik przedstawiający marszałka ma 3 metry wysokości i odzwierciedla całą postać w pełnym umundurowaniu, z szablą w lewej ręce. Projekt autorstwa artystów rzeźbiarzy z Krakowa – Edwarda Osieckiego i Władysława Dudka został wykonany w technice odlewu z brązu w połowie lat 90. XX w. w zakładzie odlewniczo – artystycznym Stefana Kowalówki w Węgrzcach koło Krakowa.

Krakowska pomnikoza

W tym roku w Krakowie ma powstać kilkanaście nowych pomników. Niedawno na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego odsłonięto monument ku czci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, wcześniej upamiętnienia doczekał się prezydent Juliusz Leo, a wkrótce w Galerii Wielkich Polaków w Parku Jordana ma pojawić się 6 nowych popiersi. Na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle powstaną dwa inne zaplanowane na ten rok pomniki: Armii Krajowej na bulwarach oraz Orła Białego na Placu Inwalidów. Ich ustawienie wzbudza sprzeciw mieszkańców.

Wstęga Pamięci zmieni lokalizację?

W sprawie budowy pomnika AK na Bulwarze Czerwieńskim zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, podczas których 1059 osób złożyło wniosek o zmianę miejsca usytuowania pomnika.

Radni przygotowali już uchwałę kierunkową w tej sprawie. Zwracają się w niej do prezydenta, aby uwzględnił wyniki konsultacji, a w szczególności wziął pod uwagę głosy dotyczące lokalizacji obiektu i znalazł dla tzw. Wstęgi Pamięci inne miejsce.

fot. Elżbieta Ćwik, Muzeum Spraw Wojskowych

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.