PILNE

Tu poznasz tajniki przemysłu filmowego

27 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  MB

mat. prasowe Netia Off Camera

Wikimedia Commons, fot. sailko

10. edycja Netia Off Camera startuje już w piątek. To nie tylko okazja do obejrzenia najciekawszych produkcji kina niezależnego i spotkania z gwiazdami, ale też szansa na zagłębienie się w tajniki przemysłu filmowego i telewizyjnego.

Pokazy filmów w kinach, w plenerze, na dachach budynków i na barce. Spotkania z gwiazdami w Miasteczku Festiwalowym i podczas paneli dyskusyjnych. Rozmowy z reżyserami, scenarzystami, aktorami czy blogerami. Przemysł filmowy ma wiele twarzy. Każdy, kto chce poznać go lepiej, by w przyszłości samemu zostać ekspertem, dostanie taką szansę podczas międzynarodowego święta kina, które od 28 kwietnia do 7 maja trwać będzie w Krakowie.

- Przybliżamy wiedzę i umiejętności, które niezbędne są do rozpoczęcia pracy w branży filmowej. Organizujemy np. wykłady prawne lub warsztaty dotyczące pracy nad scenariuszem. Off Camera Pro Industry to także szansa na nawiązanie nowych znajomości w środowisku filmowym – mówi Joanna Szymańska, koordynatorka specjalnej sekcji festiwalu przeznaczonej dla osób, które filmem zajmują się zawodowo lub chcą dopiero pójść w tym kierunku.

Organizowana od kilku lat, a intensywnie rozwijana już trzeci rok, sekcja branżowa Pro Industry daje możliwość spotkania z praktykami i poznania tajników realizacji filmowej od kuchni. Szczególnie ważną częścią tego projektu są spotkania ONE ON ONE, czyli swego rodzaju mini-targi koprodukcyjne, podczas których wybrane polskie projekty fabularne są przedstawiane potencjalnym koproducentom i partnerom z Polski oraz zagranicy.

Prócz wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów otwartych w ramach Pro Industry odbywają się też specjalne spotkania z "gwiazdą". W kameralnym gronie 10-15 osób uczestnicy prowadzą rozmowę z gościem specjalnym – wybitnym twórcą, producentem czy przedstawicielem środowiska filmowego. To tzw. ROUND TABLES, które są okazją do indywidualnej rozmowy z największymi gwiazdami kina.

W warsztatach udział może wziąć każdy, bez względu na staż pracy i doświadczenie. Są one bowiem przeznaczone również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kinem. Akredytacje na nie są płatne, dla studentów szkół filmowych przewidziano jednak zniżki.

Ciekawą propozycję przygotowano również dla wielbicieli seriali i osób zainteresowanych procesem ich powstawania. Realizowana od czterech lat sekcja CANAL + SerialCon zorganizuje po raz pierwszy aż 4 rodzaje warsztatów. Będzie można się na nich nauczyć podstaw charakteryzacji, zasad pracy recenzenta filmowego/serialowego, pisania scenariuszy czy nawet gry aktorskiej. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądają seriale z różnych perspektyw, zarówno fanowskich, jak i z punktu widzenia m.in. religioznawców, historyków sztuki, kostiumografów oraz scenografów.

- To niezwykle różnorodna impreza, dlatego odnajdą się tu zarówno osoby, które chcą porozmawiać z innymi fanami określonego serialu, wziąć udział w maratonach serialowych, spotkać się z gwiazdami, jak i te, które szukają różnego typu analiz i informacji od strony znacznie bardziej naukowej. Zapraszamy młodzież, dorosłych, a nawet dzieci. Myślę, że zarówno ten, kto po prostu lubi oglądać seriale, jak i ten, kto interesuje się nimi jako zjawiskiem społecznym, czy kulturowym - znajdzie coś dla siebie – mówi przedstawicielka sekcji CANAL + SerialCon, Anna Watza.

Wszystkie spotkania w ramach CANAL + SerialCon to szansa na zapoznanie się z określonym tematem oraz na rozmowę i porady praktyczne od ekspertów. Warsztaty trwają 4 godziny i są bezpłatne, jednak liczba miejsc na nich jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy na każde zajęcie (więcej informacji tutaj).

Udział w tej części festiwalu zapowiedzieli zagraniczni scenarzyści związani z takimi produkcjami, jak Doktor Who, Hannibal, Dziennik Bridget Jones czy Hotel Babylon. Gościem tegorocznej edycji CANAL+ SerialCon będzie również David J. Peterson, twórca języków, którymi w rzeczywistości nikt się nie posługuje, ale które można usłyszeć w Grze o tron czy Thorze. Nie zabraknie też gwiazd polskich produkcji, takich jak Belfer, Druga szansa czy Belle Epoque. O tym, jak ważna jest w każdej realizacji dobra historia, dyskutować będą Jacek Dehnel, Jerzy Kapuściński, Vincent Severski oraz Jakub Żulczyk, którzy opowiedzą także o romansach ekranu z literaturą.

Więcej szczegółów na stronie www.offcamera.pl

Zdjęcia:
1. mat. prasowe Netia Off Camera
2. Wikimedia Commons, fot. sailko

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.