Zakończył się trwający od 16 września do 16 listopada pierwszy etap konkursu "Mural na 100-lecie AGH". Spośród 30 nadesłanych projektów jury wybrało do drugiego etapu 8 najlepszych.
Konkurs na mural, który ozdobi jedną ze ścian akademika na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, cieszył się dużym zainteresowaniem twórców. W konkursie wystartowało trzydziestu autorów z całej Polski. Konkurs miał charakter otwarty i skierowany był zarówno do profesjonalnych twórców nurtu street art, jak i do amatorów, którzy chcieli spróbować swoich sił w zaprojektowaniu wielkoformatowego malowidła.
Motywem przewodnim prac mała być stuletnia historia AGH. Autorzy projektów nawiązywali również do lokalizacji muralu. Ozdobi on bowiem przestrzeń, w której na co dzień żyją i mieszkają krakowscy studenci. W pierwszym etapie głosowania jury, w skład którego prócz przedstawicieli AGH, wszedł również ekspert z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdecydowano, że ze względu na wysoki poziom prac oraz ich zróżnicowany charakter, należy poddać pod głosowanie internautów większą niż zakładano liczbę projektów. Głosować będzie można zatem na osiem najwyżej ocenionych przez jury prac.
W drugim etapie konkursu projekty zostaną ocenione w internetowym głosowaniu za pośrednictwem strony: http://bit.ly/GlosowanieMural . Galeria projektów, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu dostępna jest również na oficjalnym profilu AGH na Facebooku: www.facebook.com/AGH.Krakow. Za zwycięzcę tej części konkursu uznany zostanie autor projektu, który w głosowaniu otrzyma największą liczbę głosów internautów. Zwycięski projekt otrzyma 15 punktów, zaś miejsca drugie i trzecie otrzymają odpowiednio 10 i 5 punktów. Wszystkie osiem projektów trafi pod obrady jury w trzecim etapie. O ostatecznym wyniku konkursu zadecyduje suma punktów etapu drugiego i trzeciego.
Nagrodę główną, 5 tys. zł i możliwość wykonania muralu otrzyma autor zwycięskiego projektu, którego poznamy 28 listopada. Warto dodać, że będzie to już drugi, wyłoniony na podstawie konkursu mural na terenie kampusu AGH. Pierwszy powstał pięć lat temu i ozdobił jedną ze ścian kamienicy przy ulicy Czarnowiejskiej w Krakowie.
Fot. materiały prasowe AGH