PILNE

UJ zaprasza mężczyzn na bezpłatne badania

04 grudnia 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego od ponad roku prowadzą badania nad wpływem pól elektromagnetycznych (PEM) na nasze zdrowie. Dotychczas przebadano ponad tysiąc osób. Teraz poszukiwani są ochotnicy do drugiego etapu projektu, mającego na celu określenie, czy korzystanie z telefonu komórkowego oddziałuje na osoby elektrowrażliwe. Na bezpłatne badania autonomicznego układu nerwowego i termografię mogą zgłaszać się mężczyźni w każdym wieku.

Grupa naukowców z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego prace nad projektem badawczym "Wpływ pól elektromagnetycznych na organizm człowieka" rozpoczęła we wrześniu 2018 roku. Badają czy pola o częstotliwościach wykorzystywanych w komunikacji bezprzewodowej mają wpływ na nasze zdrowie i jaka jest skala problemu elektrowrażliwości elektromagnetycznej w Polsce. Z dotychczasowych badań ankietowych i klinicznych, które swoim zasięgiem objęły łącznie ponad tysiąc osób, wynika, że najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez badanych są: zmęczenie (80%), ból głowy (74%), ból oczu (68%), rozdrażnienie (66%). Wszystkie te symptomy są jednak subiektywne i trudno mierzalne. Co ciekawe, mogą być one również związane z innymi  schorzeniami, jak np. fibromialgia. Wśród objawów mierzalnych badani skarżą się głównie na łzawienie (21.6%) i trudności z wysławianiem się (14.2%). Z kolei w rankingu urządzeń oskarżanych o zły wpływ na zdrowie zdecydowanie wygrywają telefony. To właśnie na oddziaływaniu tych urządzeń skupią się naukowcy z UJ w drugim etapie projektu badawczego.

-Naszym celem jest sprawdzenie czy odbycie rozmowy telefonicznej z użyciem telefonu komórkowego przez osoby elekrowrażliwe prowadzi do innych skutków niż ma to miejsce u osób, które nie czują się podatne na oddziaływanie pól elektromagnetycznych - mówi dr hab. Grzegorz Tatoń z Zakładu Biofizyki CM UJ.

Badacze z UJ szukają mężczyzn, którzy obserwują u siebie skutki zdrowotne związane z oddziaływaniem pól elektromagnetycznych, w szczególności podczas korzystania ze smartfonów i telefonów komórkowych. Ochotnicy skierowani zostaną na bezpłatne badania krwi, a następnie na termografię głowy i badanie układu autonomicznego. - Oba badania zostaną wykonane jako próba prowokacyjna z zastosowaniem telefonu komórkowego, przy czym osoba badana nie będzie wiedziała, czy telefon działa. Tym razem szukamy wyłącznie mężczyzn, ponieważ w przypadku kobiet mamy do czynienia z większą liczbą trudnych do wyeliminowania zmiennych, które mogłyby zaburzyć wynik badania, jak choćby cykle hormonalne - wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń z Zakładu Biofizyki CM UJ.

Badania przeprowadzone zostaną w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Łazarza 16 w Krakowie oraz w kilku innych jednostkach Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego. Zgłoszenia do projektu badawczego przyjmowane są do 10 grudnia 2019 r. pod numerem telefonu: 12 6199 681.Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.