PILNE

Ulubione księgarnie krakowian. Co je wyróżnia?

13 grudnia 2017 Kultura
Autor:  m.s.

De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – to ulubione księgarnie krakowian, wybrane w pierwszym w historii plebiscycie organizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. 

Głosowanie trwało ponad dwa miesiące w 31 kameralnych, niesieciowych księgarniach i antykwariatach. Zwycięskie księgarnie otrzymają certyfikat Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO i kampanię promocyjną zaplanowaną przez organizatorów i partnerów plebiscytu.

Głosowanie w akcji, której głównym celem było propagowanie małych księgarń jako centrów kultury i miejsc o ważnej misji społecznej, trwało od 5 października.

„Księgarnie i antykwariaty znacząco różniły się profilem, lokalizacjami i zakresem prowadzonej działalności, ale łączyło je jedno – przekonanie, że księgarz jest najlepszym przewodnikiem po świecie literatury, a dobre książki to nie tylko takie, o których aktualnie najwięcej się mówi i pisze” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W pierwszym w historii plebiscycie na Księgarnie Roku w Krakowie oddano 4,5 tys. głosów, z czego 65 proc. w formie tradycyjnej (wrzucenie głosu do charakterystycznych, żółtych urn w księgarniach), a 35 proc. przez Internet (wypełnienie formularza na stronie www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl).

Premiowano cztery kategorie: jakość oferty książkowej, obsługę, atmosferę i inne dodatkowe atuty (np. możliwość szybkiego sprowadzenia konkretnego tytułu z hurtowni).

Ogromny odzew czytelników pokazuje, że mimo kryzysowych tendencji na rynku książki i silnej konkurencji w Internecie, to w stacjonarnych księgarniach nadal zapada większość naszych decyzji o wyborze książek. Małe księgarnie to często jedyne miejsca, w których możemy napotkać mniej znane, często niszowe tytuły, poradzić się przy wyborze książki, wziąć udział w spotkaniu z autorami lub po prostu miło i kreatywnie spędzić czas.

Zwycięskie księgarnie - De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – poza Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO otrzymają także kampanię promocyjną w przestrzeni miejskiej, radiu i prasie, a także w ramach festiwali literackich organizowanych w mieście. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.