PILNE

Unia tu już była. Czego dowiedzą się jutro krakowscy uczniowie?

19 marca 2018 Miasto
Autor:  ANKO

Kresowy tygiel narodów, religii i kultur, czyli … Unia tu już była. To tytuł wykładu, który jutro w Krakowie wygłosi Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Wykład dla swoich uczniów zorganizowali dyrektorzy trzech krakowskich liceów: II, V oraz XLIV, ale przyjść może każdy, kto jest zainteresowany historią kresów. To stamtąd pochodzi rodzina autora prezentacji, który jest m.in. kolekcjonerem kresowych pamiątek. W swoich zbiorach ma m.in. tablicę ze słupa granicznego na granicy polsko-sowieckiej, hebel z Wilna, z pieczęcią fabryki Sennewalda, metalową skarbonkę do oszczędzania z lwowskiej firmy Chudzikowskiego, oryginalny kapelusz skauta ze Lwowa, a nawet 20-kilogramową wannę z blachy ocynkowanej z fabryki w Brodach. W sumie to ponad 30 tys. pamiątek.

Tomasz Kozłowski jest również popularyzatorem dziedzictwa historyczno-kulturowego ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autorem 125 multimedialnych prezentacji z cyklu "Opowieści z Kresów", autorem wystaw i albumów "Świat Kresów" i "Wielka Wojna na Wschodzie 1914 - 1918".

Jego jutrzejsza prezentacja poświęcona będzie wielonarodowym i wielokulturowym Kresom, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem, ma ją ilustrować oryginalna ikonografia z końca XIX i początków XX wieku.

Początek wykładu o godzinie 11. w Audytorium Maximum UJ.

Krk 300x250
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.