Na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie rozpoczęło działalność Laboratorium Spektrometrii Mas (LSM). Dzięki pozyskaniu wsparcia finansowego zostało wyposażone w unikatową, najwyższej klasy aparaturę naukową.
LSM posiada między innymi pierwszy w Polsce spektrometr ICP-MS QQQ (Triple Quadrupol) model: iCAP TQ ICP-MS + 250&1000 Gas Kits, produkcji Thermo Fisher Scientific. Jest to innowacyjny i najnowocześniejszy na świecie spektrometr w grupie analizatorów ICP-MS. Urządzenie to zostało zakupione w najbardziej rozbudowanej wersji z opcją umożliwiającą podpięcie czterech gazów do komory zderzeń oraz dwóch gazów dodatkowych do linii wprowadzenia prób. Ponadto spektrometr ICP-MS QQQ został zakupiony wraz z dwoma systemami wprowadzania prób: klasycznym autosamplerem oraz chromatografem HPLC.
– Cały system przeznaczony jest do realizacji najbardziej zaawansowanych prac analitycznych z zakresu oznaczania bardzo niskich stężeń pierwiastków (izotopów stabilnych oraz promieniotwórczych) zarówno z uwzględnieniem ogólnej ich zawartości, jak i pod względem występowania specjalnych form pierwiastków m.in w próbach środowiskowych i materiale biologicznym – tłumaczą specjaliści z UR. LSM wyposażone jest również w spektrometr mas LC-MS/MS+ qutrap (model SCIEX 4500 qutrap). Zgromadzona w jednym laboratorium nowoczesna aparatura HPLC+ICP-MS QQQ oraz LC-MS/MS pozwala na wykonywanie najbardziej specjalistycznych badań naukowych na Uniwersytecie Rolniczym..
– LSM UR Kraków umożliwia wykonywanie najwyższej jakości analiz dla pracowników UR, ale też i innych uczelni oraz przedsiębiorstw zainteresowanych realizacją prac badawczo-wdrożeniowych – mówią naukowcy.
Fot. JOANNA ROCZNIEWSKA-CEŚLIK / Uniwersytet Rolniczy