Z powodu smogu w Krakowie wprowadzono trzeci, najwyższy stopień alarmowy. Na razie do czwartku do godz. 12.
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił III stopień zagrożenia po tym, jak dobowe stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu przekroczyły 300 mikrogramów na metr sześcienny na czterech spośród ośmiu stacji, a prognozy zanieczyszczeń powietrza są niekorzystne.
III stopień zagrożenia, czyli czerwony kod oznacza, że mogą zostać podjęte nadzwyczajne ograniczenia, np. zakaz palenia w kominkach, ograniczenia ruchu pojazdów, zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 t do centrum miasta, albo wstrzymanie pracy zakładów przemysłowych, czy uciążliwych prac budowlanych.
Kraków będzie prowadził w tych dniach wzmożone kontrole palenisk domowych oraz wzmożone kontrole procesów technologicznych mających wpływ na poziom stężenia. Apeluje się również o zaprzestanie palenia w kominkach oraz zaprzestanie stosowania paliw o niskiej jakości.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
• unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
• ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
• osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Na bieżąco można weryfikować aktualne stany stężeń dobowych pyłów PM10 na stronie internetowej WIOŚ w Krakowie (www.monitoring.krakow.pios.gov.pl) oraz aplikacjach przygotowanych na telefony komórkowe.
Fot. Magiczny Kraków