Na środowej sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę, przewidującą wprowadzenie w Krakowie jednolitych zasad dla wszystkich użytkowników wieczystych, którzy od 1 stycznia 2019 r. staną się właścicielami gruntów.
5 października, weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Z dniem 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści takich gruntów staną się ich właścicielami z obowiązkiem ponoszenia z tego tytułu opłat rocznych przez okres 20 lat. Ustawa daje możliwość jednorazowego wniesienia zsumowanych opłat za ten okres przewidując w zamian bonifikaty. W zależności od tego, w którym roku oplata jednorazowa zostanie uiszczona bonifikata wynosi 60, 50, 40, 30, 20 lub 10%. Najwyższą 60% bonifikatę będzie można uzyskać w 2019 r. Najniższa 10% w 2024 r. Taką możliwość przewidział jednak ustawodawca tylko dla gruntów Skarbu Państwa. W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego dał jedynie możliwość podjęcia w tym zakresie odpowiedniej uchwały przez właściwą rade lub sejmik.
Prezydent Jacek Majchrowski uznał, że zasady w przypadku gruntów miejskich i Skarbu Państwa powinny być te same a radni przychylili się do tej decyzji. W Krakowie bowiem ok. 50 tys. osób posiada użytkowanie wieczyste na gruntach Skarbu Państwa, a ok. 80 tys. na gruntach gminnych. W uchwale Rady Miasta Krakowa zapisano, że bonifikata będzie przysługiwała właścicielom lub współwłaścicielom gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub udziałów w gruntach związanych z lokalami mieszkalnymi, oraz spółdzielniom mieszkaniowym. W uchwale przewidziano także, że w sytuacji, gdy zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu zostanie doręczone właścicielowi po 31.12.2019 r. będzie on mógł wnieść opłatę jednorazową do dnia 29.02.2020 r., przy jednoczesnym zachowaniu prawa do bonifikaty, która wyniesie 60%.
Źródło: krakow.pl
Fot. Pixabay