PILNE

W Bronowicach powstaje "osiedle idealne"?

01 lutego 2019 Inwestycje
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

W czasach, kiedy każdy skrawek ziemi jest na wagę złota, niezwykle ciężko znaleźć osiedle, które spełni wszystkie oczekiwania mieszkańców. Czy możliwe jest stworzenie w XXI wieku osiedla opartego na wizji miasta ogrodu? Jak rozwijała się jego koncepcja? 

Miasta ogrody

Choć koncepcja miasta ogrodu wymyślona została 111 lat temu przez urbanistę Ebenezera Howarda, to prywatny rynek deweloperski niemal jej nie zauważył. Udało się co prawda zrealizować w Polsce w latach 20' XX wieku takie inwestycje jak podwarszawskie Konstancin-Jeziorna, czy Milanówek, które dzisiaj stanowią jedne z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia dla mieszkańców stolicy. Późniejsze realizacje takie jak krakowska Nowa Huta powstawały z funduszy państwowych, jednak dość szybko ich plany uległy uszczupleniu ze względu na problemy finansowe kraju.

Według stworzonej przez E. Howarda koncepcji, poszczególne części miasta miały przypisane funkcje, dzięki którym dotychczasowe tereny podmiejskie stawały się w pełni samodzielnymi miastami, a ich dobra komunikacja z centrum metropolii zapewniała tworzenie aglomeracji. Warto zadać sobie pytanie, czy realizacja takiej wizji jest możliwa w momencie, kiedy popyt na rynku nieruchomości jest niezwykle wysoki, a deweloperzy konkurują o każdą pojedynczą działkę, na której może powstać choć jeden budynek?

Mieszkaj w mieście

Do odważnej koncepcji postanowił nawiązać polski deweloper Henniger Investment realizujący w krakowskich Bronowicach Osiedle Wizjonerów. Inwestycja powstanie w trzynastu etapach, a obecnie trwa budowa trzeciego z nich. Powstanie tam łącznie 2200 mieszkań oraz 52 000m2 powierzchni biurowej. Realizacja osiedla zaprojektowanego przez prestiżową pracownię Medusa Group Architekci rozpoczęła się nietypowo, bo od zbudowania przez dewelopera łącznie 1780 metrów dróg publicznych.

Wizja projektu Mieszkaj w Mieście nawiązuje do koncepcji miasta ogrodu przede wszystkim w rozplanowaniu niezbędnych usług. Przedszkole, szkoła, sklepy i kawiarnie oraz usługi zlokalizowane w lokalach na parterze budynków mieszkalnych sprawią, że Osiedle Wizjonerów stanie się miejscem niemal samowystarczalnym. Czym byłoby jednak miasto ogród bez parku? Projekt parku, który powstanie na terenach dawnego hotelu Krak, przygotowano na zlecenie inwestora odpowiedzialnego za Mieszkaj w Mieście i w najbliższych latach zostanie zrealizowany przez krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej. Obok zagospodarowanej zieleni na 3,15 ha ma się znaleźć miejsce na plac zabaw, wielofunkcyjne boiska oraz stoły do gry w ping-ponga. Będą małe ścianki wspinaczkowe, fontanna i edukacyjna ścieżka przyrodnicza. Do tego oczywiscie ławki, hamaki, miejsca do grillowania, strefa dla food trucków, a nawet plaża miejska.

Na Osiedlu Wizjonerów powstanie także miejsce pełniące rolę domu kultury, czyli klub osiedlowy. Deweloper wraz z 2 etapem inwestycji oddaje w ręce mieszkańców ponad 250m2 powierzchni. Społeczna przestrzeń klubu połączona z kawiarnią ma służyć zarówno codziennej pracy w strefie co-workingowej, jak również relaksowi podczas seansów filmowych, czy wieczorków tanecznych.

Jakość architektury oraz dbałość o zagospodarowanie przestrzenne osiedla została zauważona przez międzynarodowe gremia. Projekt osiedla otrzymał prestiżową nagrodę European Property Award w kategorii Residential Development w uznaniu wysokich walorów architektury oraz filozofii osiedla bazującego na najlepszych tradycjach urbanistycznych. 

Ambitne plany na trudnym rynku

Rosną koszty materiałów i robocizny, a budowa osiedla skupionego na jakości architektury staje się nie lada wyzwaniem. Prezes Henniger Investment, Szymon Domagała mówi - Na początku inwestycji miałem okazję spotkać się z jednym z doświadczonych dyrektorów sprzedaży w firmie deweloperskiej, który nieco szydził, pytając czy ja naprawdę wierzę w to, że klienci zapłacą za jakość. Zdaję sobie sprawę, że - w szczególności na etapie zakupu - jest wiele punktów, których klienci nie są w stanie dostrzec, bowiem nie są profesjonalistami, nie znają się na budownictwie i jego technicznych aspektach, są profesjonalistami w innych, swoich dziedzinach - natomiast jakość z czasem na pewno przekłada się na ich codzienne życie i to procentuje, zaczynają to dostrzegać przy osiedlu wieloetapowym, takim jak nasze. Mieszkańcy polecają osiedle swoim znajomym, to chyba najlepszy dowód na to, że doceniają jakość zastosowanych rozwiązań.

Sposobem na obniżenie kosztów oraz większą kontrolę nad rozwojem osiedla okazało się przejęcie generalnego wykonawstwa - Rezygnując z generalnego wykonawcy i sami zatrudniając podwykonawców oszczędzamy. Jest też druga przyczyna i jest nią większy wpływ na wykonawców. Możemy ich bezpośrednio nadzorować, sprawić, by konkretny wykonawca zrobił coś lepiej, solidniej lub szybciej. Teraz, kiedy mamy własny zespół nadzoru nad budową, możemy to zrobić sami i na wszystkie etapy mamy bezpośredni wpływ. Będziemy też w dużo większym stopniu decydować o terminach realizacji i precyzyjniej kształtować ceny. To nasza świadoma i przemyślana decyzja. -podkreśla Domagała.

Ile kosztuje jakość?

Ceny mieszkań na Osiedlu Wizjonerów, pomimo wahań na rynku nieruchomości kształtują się na stałym poziomie .Zaczynają się od około 6550zł/m2, a mieszkania w najpopularniejszych metrażach 50-60m2 można kupić od 6800zł/m2. Jak podkreśla prezes dewelopera Henniger Investment odpowiedzialnego za projekt Mieszkaj w Mieście: - Bierzemy odpowiedzialność za niemałą część tego miasta i nie chcemy po kilkunastu latach wstydzić się za to co powstało i udawać że to nie my. Chcemy móc wejść na osiedle i cieszyć się tym jak ono wygląda, żyje i funkcjonuje - takie jest założenie właściciela firmy, jak i całego naszego zespołu.


Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.