Od 16 października pod numerem telefonu 12 4 465 465 starsi i niesamodzielni mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z infolinii doradcy medycznego. Infolinia jest czynna w godzinach od 8 do 20 przez siedem dni w tygodniu.
Czy mój problem wymaga pilnej interwencji medycznej? Czy powinienem zgłosić się do lekarza? Gdzie dokładnie się udać? Czy muszę zrobić to jeszcze dziś? A może mogę poradzić sobie samodzielnie? Co powinienem zrobić? Doradca medyczny odpowiada na takie właśnie pytania. Kraków uruchomił pilotażowy program adresowany do osób starszych i niesamodzielnych. Każda osoba powyżej 60. roku życia, a także młodsi mieszkańcy Krakowa, którzy ze względu na swój stan zdrowia lub niepełnosprawność potrzebują wsparcia, może skorzystać z pomocy doradcy medycznego.
Pod numerem telefonu 12 4 465 465 dyżurują doradcy - pielęgniarki i ratownicy medyczni nadzorowani przez zespół lekarzy specjalistów. Doradcy medyczni, podobnie jak dyspozytorzy pogotowia ratunkowego prowadzą rozmowę w oparciu o kilkaset specjalnych algorytmów przygotowanych przez zespoły doświadczonych lekarzy różnych specjalności. Informacje oparte są na wiedzy zgodnej z zasadami EBM - wiedzy medycznej opartej na aktualnych i wiarygodnych danych medycznych.
Doradca medyczny wskaże optymalne rozwiązanie - konieczność uzyskania natychmiastowej pomocy, która wiąże się z przekierowaniem zgłoszenia pod numer alarmowy; konieczność zgłoszenia się do lekarza w ciągu najbliższych trzech godzin (Wskaże też, jakiego rodzaju placówka będzie właściwa, np. szpitalny oddział ratunkowy, ambulatorium podstawowej opieki zdrowotnej, wizyta u specjalisty,); konieczność zgłoszenia się do lekarza w ciągu 24 godzin lub umówienie wizyty w terminie bardziej odległym.
Wnioski i rekomendacje uzyskane w trakcie wykonywania pilotażu zostaną wykorzystane w przyszłym roku przy uruchomieniu Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Niesamodzielnych i Przewlekle Niepełnosprawnych w Krakowie, w który przekształcony zostanie dotychczasowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Wielickiej. Oprócz opieki stacjonarnej pacjenci będą mogli skorzystać z oddziału dziennego, pomocy pielęgniarki w domu, monitorowania telefonicznego i opisanej infolinii Doradca Medyczny.
Infolinia prowadzona jest przez wydawnictwo Medycyna Praktyczna, które na mocy porozumienia zawartego z Biurem ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa do końca roku w ramach pilotażu usługę świadczy nieodpłatnie.
Źródło: krakow.pl
Fot. Pixabay