PILNE

W Krakowie mamy najwyższą wieżę lotów, ale tylko do końca roku

12 lutego 2018 Miasto

Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła dziś nową wieżę kontroli lotniska w Kraków Airport. To najnowocześniejszy i najwyższy obiekt tego typu w Polsce.

Inwestycja ma poprawić warunki pracy służb ruchu lotniczego oraz zapewnić miejsce dla nowoczesnych systemów zarządzania ruchem lotniczym. Sala operacyjna służby kontroli lotniska  została usytuowana na wysokości 38,68 metrów i jest obecnie najnowocześniejszym i najwyżej położonym pomieszczeniem tego typu w Polsce. Całkowita wysokość budynku to 45,21 metrów. W grudniu tego roku planowane jest uruchomienie nowej wieży na katowickim lotnisku z salą operacyjną umieszczoną jeszcze wyżej, bo na  41 metrach.

Na przełomie stycznia i lutego nowa wieża pracowała w trybie „shadow mode”, który polega na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w starej lokalizacji. Po zakończeniu testów podjęta została decyzja o całkowitym przeniesieniu obsługi ruchu lotniczego do nowej wieży. 

Kraków Airport jest południową bramą naszego kraju. Pragnę wyrazić zadowolenie, że w związku z dynamicznym wzrostem ruchu pasażerskiego na krakowskim lotnisku, inwestycja PAŻP zapewni większe bezpieczeństwo pasażerów i załóg statków powietrznych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport dodaje, że kontrolerzy ruchu lotniczego pracują w nowoczesnych warunkach.

- Z nowej wieży doskonale widać pole manewrowe z płytą postojową samolotów co sprawia, że kontrolerzy mają zdecydowanie lepszy wgląd w ruch samolotów. Dzięki tej inwestycji będzie jeszcze bezpieczniej na krakowskim lotnisku – mówi Wołoszek.


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.