PILNE

W Krakowie powstał Ogród Nadziei

03 lipca 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Rozdarcie, Eksplozja, Pęknięcie, Odnowa to nazwy rzeźb, które od dziś zdobią fragment Bulwaru Kurlandzkiego. Dzieła podarowała naszemu miastu Hedva Ser – artystka UNESCO na Rzecz Pokoju.

W niedzielę wieczorem w Krakowie rozpoczęła się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do naszego miasta z tej okazji przyjechało 3 tys. gości z ponad 190 krajów. Obrady potrwają 11 dni.

Spotkaniu towarzyszy wiele imprez, jak chociażby dzisiejsze uroczyste otwarcie Ogrodu Nadziei (na bulwarach niedaleko Galerii Kazimierz), w którym wśród zieleni stanęły cztery rzeźby, wykonane przez studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Posągi z brązu podarowała naszemu miastu Hedva Ser, wybitna artystka tworząca głównie we Francji. Jej rodzice urodzili się w Polsce. W czasie wojny trafili do łódzkiego getta. Wywiezieni do Auschwitz, cudem przeżyli obóz. Odnaleźli się po wojnie i wyjechali z Polski, a ich córka Hedva urodziła się w Izraelu. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych współczesnych francuskich artystek.

Rzeźby, z których każda waży 350 kg, tworzą cykl, będący w zamierzeniu rzeźbiarki symboliczną interpretacją losów społeczności żydowskiej w Polsce. - Moja rodzina była świadkiem potwornego okrucieństwa, które naznaczyło ten naród i to piękne miasto - mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Hedva Ser. - Chcę poświęcić te 4 filary mojej matce i ojcu, a także wszystkim tym, którzy nie powrócili. Brąz to potężny i wytrzymały materiał, ale wystarczy go dotknąć, a będzie przenosił pamięć, o tych którzy już mówić nie mogę. Moim rodzicom udało się przeżyć i zawsze byli świadomi odpowiedzialności za przekazywanie prawdy jako świadkowie tragedii, która przydarzyła się tej społeczności. Zwracam się z prośbą byście wraz ze mną przekazywali dalej świadectwo prawdy przyszłym pokoleniom.

Rzeźby podarowane przez artystkę mają opowiadać historię społeczności żydowskiej w Polsce. "Rozdarcie" wywołuje silne emocje, smutek i ból. "Eksplozja" jest z każdej strony uszkodzona. Trzecia z rzeźb wyraża pęknięcie, ale też nadzieję, ponieważ to, co opiera się na wątłej podstawie, może ulec zniszczeniu, ale może również dzięki tej wątłej podstawie przetrwać. Zamykająca cykl praca jest inspirowana kabałą. "Odnowa" to przedstawienie nadziei, siły, odradzającego się życia.

Na dzisiejszej uroczystości obecna była dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova, a także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który dziękując artystce za prezent zaznaczył, że rzeźby będą służyć mieszkańcom miasta przez wiele, wiele lat, a Ogród Nadziei jest “nawiązaniem do dawnych czasów ze spojrzeniem w przyszłość”.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.