W najbliższą sobotę na Rynku Głównym rozpoczną się tradycyjne targi bożonarodzeniowe. Tego dnia rozbłyśnie też pierwsze bożonarodzeniowe drzewko i świąteczna dekoracja w całym mieście.
W tym roku na Rynku kupcy z Polski, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii zaprezentują towar w około osiemdziesięciu kioskach handlowych i gastronomicznych. Na targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami według staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, serem, a także stoisko serwujące zupy. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast i ciasteczek.
Targi potrwają do samych świąt. Warto odwiedzić w tym czasie stoiska zwłaszcza, że krakowskie wydarzenie znalazło się w gronie dziesięciu najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie, w rankingu przygotowanym przez portal internetowy Tanie Loty. Do zestawienia trafiły również targi organizowane w Strasburgu, Pradze, Brukseli, Kopenhadze, Berlinie, Nowym Jorku czy Sztokholmu.
W tym roku bożonarodzeniowe stoiska będą czynne już od piątku, 24 listopada. Tego dnia wieczorem, o godz. 18.00 rozpocznie się wspólne śpiewanie z chórem Jaszczury, a dzień później, czyli w sobotę 25 listopada, o godz. 10 przy estradzie będzie można napisać lub narysować list do Świętego Mikołaja. O godz. 12 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba. O godz. 17.15 wystąpi zespół Pod Budą, a o godz. 18.00 prezydent Krakowa, zapali lampki na choince.
W tym roku świąteczna dekoracja miasta nawiązuje do klimatu belle époque. Dekorację wykonała firma Multidekor, która wygrała przetarg. – Przy tworzeniu finezyjnych ozdób w stylu belle époque odwoływaliśmy się do motywów kwiatowych obecnych w twórczości Wyspiańskiego czy secesyjnych witraży – mówi Michał Kwasieborski z Multidekor. - Inspiracją dla nas była także zimowa przemiana, jaką przechodzi sama natura – pokryte szronem gałęzie czy misterne obrazy, które na szybie maluje mróz.
Dopełnieniem zimowej przemiany Krakowa będzie 6 rzeźb Lajkonika, które rozbłysną tysiącami granatowych świateł. Będzie je można spotkać w różnych punktach miasta. Pojawią się na placu Niepodległości, na placu Centralnym, na ulicy Św. Idziego w pobliżu zieleńca przed drogą na Wawel, na skwerze przy ulicy Generała Fieldorfa-Nila oraz przed Bramą Floriańską na Barbakanie.
Fot. pixabay.com