W Krakowie trwa rekrutacja do przedszkoli samorządowych. Tym razem miasto przygotowało 18 tys. miejsc, dzieci jest niemal dwa razy więcej. Gmina ma jednak obowiązek zapewnić każdemu chętnemu miejsce w przedszkolu za złotówkę.
Składanie wniosków za pośrednictwem elektronicznego serwisu Formico ma się zakończyć 30 marca, ale wyniki naboru poznamy dopiero 27 kwietnia. To może być trudny dzień dla rodziców wielu krakowskich maluchów. Jak co roku miejsc w samorządowych przedszkolach jest zdecydowanie mniej niż dzieci w wieku przedszkolnym. Tym razem na niemal 32 tys. dzieci czeka niewiele ponad 18 tys. miejsc.
Najpierw internet potem papier
Rodzice, chcąc zapisać pociechę do placówki samorządowej muszą najpierw wypełnić elektroniczny wniosek, a następnie wydrukować go, podpisać i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru. Podobnie jak przed rokiem, można próbować zapisać dziecko do dowolnej liczby placówek. Warto też pamiętać, że od ubiegłego roku gmina ma obowiązek zapewnić każdemu chętnemu miejsce w "tanim" przedszkolu. Nie musi to być jednak placówka wybrana przez rodzica.
Punkty na wagę złota
O dostaniu się dziecka do wybranej placówki decyduje liczba zgromadzonych punktów rekrutacyjnych. Kryteria ustalone są przez ministerstwo edukacji oraz urząd miasta.
I tak, w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci, które wychowują się w rodzinie wielodzietnej (3+), są niepełnosprawne, mają niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo, są wychowywane przez samotnego rodzica lub objęte pieczą zastępczą.
Oprócz tego Rada Miasta przyjęła dodatkowe kryteria rekrutacyjne.
6 punktów otrzyma rodzic, który wskaże we wniosku przedszkole położone najbliżej miejsca zamieszkania lub pracy.
5 punktów zostanie przyznanych, jeśli w danym przedszkolu maluch ma już starsze rodzeństwo
4 punkty przysługują dzieciom, które w tym roku szkolnym chodzą do żłobka
3 punkty należy się tym dzieciom, które w ubiegłym roku nie dostały się do wybranego przez rodziców przedszkola
2 punkty otrzymają dzieci, których rodzeństwo również uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola
1 punkt przysługuje dziecku z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny
18 tys. + 5,5 tys. = 32 tys.?
Urząd miasta zaznacza, że do 18 tys. miejsc w przedszkolach samorządowych, należy doliczyć 5,5 tys. miejsc przygotowanych przez niesamorządowe publiczne przedszkola i punkty przedszkolne. To placówki, które dzięki wyższej dotacji z miejskiej kasy pobierają od rodziców identyczne czesne, jak przedszkola samorządowe (czyli 1 zł za godzinę pobytu i 5 godzin dziennie bezpłatnie). Do tego w prywatnych placówkach jest około 8100 miejsc.
Tymczasem w Krakowie mamy niemal 32 tys. dzieci w wieku przedszkolnym. Najwięcej jest trzylatków - 8252; czterolatków mamy 8108; pięciolatków - 7830, a sześciolatków, które mają obowiązek realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego jest 7736.
Ważne terminy!
Listy dzieci przyjętych do przedszkola zostaną wywieszone 27 kwietnia o godz. 9.00 (rodzice, którzy podali we wniosku adres mailowy, otrzymają wiadomość na skrzynkę pocztową)
Do 16 maja będzie czas na podpisanie umowy z przedszkolem, do którego dostał się maluch.
Jeśli rodzic tego nie zrobi zwolni miejsce, które wróci do puli w czasie rekrutacji uzupełniającej. Ta rozpocznie się 18 maja.
Fot. Fotolia