PILNE

W Krakowie wybrali nowych “wspaniałych”. Czym zasłużyli na ten tytuł? [ZDJĘCIA]

13 kwietnia 2018 Miasto
Autor:  ANKO

Małgorzata Juszkiewicz, Maja Korczyńska, Patrycja Krzystanek, Jędrzej Liczbański, Mateusz Pałęga, Andrzej Pałka, Agnieszka Tomaszewska i Dominika Wojcieszek. To nazwiska laureatów 24. Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”.

W tym roku jury wybierało najlepszych wolontariuszy  spośród dwudziestu ośmiu kandydatów. Siedmioro uczniów szkół średnich i jedna uczennica gimnazjum zostało nagrodzonych za to, że mimo młodego wieku dostrzegają potrzeby społeczności szkolnej i lokalnego środowiska, nie boją się wprowadzać zmian i zachęcać innych do działań prospołecznych. A co najważniejsze – robią to bezinteresownie.

Konkurs “8 Wspaniałych” organizują MDK „Dom Harcerza” i Wydział Edukacji UMK. Co roku jury, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji młodzieżowych, wybiera najlepszych z najlepszych, a spośród nich – jedną osobę, która reprezentuje Kraków w ogólnopolskiej edycji konkursu.

Przedsięwzięcie ma służyć promowaniu pozytywnych zachowań, działań i postaw dzieci i młodzieży, angażujących się na rzecz najbliższego otoczenia.

Dla jury wybór jest zawsze trudny ze względu na szczególny rodzaj kryteriów. Członkowie komisji dążą do wspólnego uzgodnienia, a nie głosowania, starają się w rozmowie odczytać głębokie motywacje wolontariuszy – mówi Wojciech Hausner z MDK „Dom Harcerza”.

Kandydaci muszą wyróżniać się konsekwentną pracą na rzecz potrzebujących, podejmowaniem służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy oraz nienaganną postawą w życiu codziennym. Zgłoszenia kandydata mogą dokonać: indywidualnie każdy mieszkaniec Krakowa, grupa mieszkańców, stowarzyszenie, szkoła, uczelnia, parafia oraz inna instytucja lub organizacja. Istnieje też możliwość zgłoszenia się przez samego zainteresowanego. Do zgłoszenia dołącza się dwie różne rekomendacje (odrębne od zgłoszenia).

Konkurs „8 Wspaniałych” organizowany jest od 1994 r. Jego twórców zainspirował western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy i złu w małym biednym meksykańskim miasteczku. Pierwsza edycja została przeprowadzona w ośmiu dzielnicach-gminach samorządowych Miasta Stołecznego Warszawy – stąd jego nazwa, która obowiązuje do dziś. Już rok później do akcji zaczęły się przyłączać kolejne miasta. W Krakowie konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy w 1995 r.

Kim są tegoroczni Wspaniali?

Małgorzata Juszkiewicz, uczennica Gimnazjum XX Jezuitów

W wolontariacie działa od 3 lat. Jako wolontariuszka uczestniczyła w Biegu Nocnym – Cracovia Półmaraton Królewski. Zaangażowana jest w projekt „Good Deeds Day”. Brała udział w koncertach charytatywnych organizowanych m.in. dla osób starszych i niewidomych. Pełni funkcję przewodniczącej samorządu uczniowskiego i współpracuje z Młodzieżową Radą Dzielnicy XII. Uczestniczyła w Krakowskiej Akademii Samorządności. Aktywnie działa w obszarze profilaktyki uzależnień wśród młodzieży.

Maja Korczyńska, uczennica VI LO

W wolontariacie działa od 2014 r. W gimnazjum była przewodniczącą samorządu uczniowskiego. W liceum pracuje w tzw. Ministerstwie Kultury Samorządu Uczniowskiego. Działa na rzecz Fundacji Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji w Korzkwi. Uczestniczy w pracy Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Była wolontariuszką Ogólnopolskich Zawodów Ratowniczych. Jest instruktorką ZHP i drużynową. Jej pasje to fotografia i film.

Patrycja Krzystanek, uczennica X LO

W wolontariacie działa od 2011 r. Jest zaangażowana w działania na rzecz lokalnej społeczności gminy Jerzmanowice-Przeginia. Pasję fotografowania wykorzystuje do dokumentowania życia gminy. W swojej parafii należy do Diakonii Liturgicznej i grupy młodzieżowej „Nie z tego świata”. Jest wiceprzewodniczącą Szkolnego Koła „Caritas”. Organizowała i koordynowała akcje charytatywne, m.in. „Wyślij pączka do Afryki”. Angażuje się w działania na rzecz Domu Pomocy Społecznej.

Jędrzej Liczbański, uczeń VIII LO

W wolontariacie działa od 10 lat. Jest pomysłodawcą i organizatorem Dnia Wolontariusza w szkole. Angażuje się w pracę harcerską, obecnie jest przybocznym 57 KDH „Wigry” i prowadzi cotygodniowe zajęcia dla kilkunastoosobowej grupy harcerzy. Uczestniczy w akcjach charytatywnych (m.in. Góra Grosza, Zakrętka, Szlachetna Paczka). Organizuje letnie wyjazdy harcerskie i tworzy ich program. Wielokrotnie pracował w krakowskim sztabie WOŚP. Pomaga kolegom w nauce matematyki i informatyki.

Mateusz Pałęga, uczeń VI LO

W wolontariacie działa od 6 lat. Zaangażowany jest w pracę Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej św. Ludwiki, pomaga podopiecznym w nauce i organizuje im czas wolny. Był liderem projektu „Młodzi dla AK_AK dla młodych”, w ramach którego m.in. organizował konferencję edukacyjno-naukową i pomoc żołnierzom AK. Jest laureatem Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Jako wolontariusz działa w Fundacji „Wstęga Pamięci”, a także na rzecz Związku Inwalidów Wojennych RP i w Maltańskim Korpusie Kadetów.

Andrzej Pałka, uczeń Technikum Łączności nr 14

W wolontariacie działa od 2014 r. Jest zastępcą komendanta 9. Podgórskiego Szczepu „Uroczysko” ZHP i drużynowym 9. Podgórskiej Drużyny Wędrowniczej „Zorza Polarna”, którą sam założył. Wraz z Katolickim Domem Kultury Eden współorganizował Dni Bieżanowa. Organizował zbiórkę „AED dla Bieżanowa”. Był ratownikiem podczas Światowych Dni Młodzieży. Zorganizował i prowadził wędrowny obóz zagraniczny dla rówieśników.

Agnieszka Tomaszewska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1

W wolontariacie działa od 2012 r. Jest wolontariuszką Szkolnego Koła Caritas. Uczestniczy w akcjach charytatywnych (m.in. zbiórka żywności, zbiórka zakrętek, Gwiazdka dla Zwierzaka). Angażuje się w działania na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta.

Dominika Wojcieszek, uczennica Technikum nr 26 przy SOSW dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących

W wolontariacie działa od 2014 r. Jest drużynową 10. Podgórskiej Gromady Zuchowej ZHP „Pomocne Łapki” w SOSW. Prowadzi cotygodniowe zajęcia dla młodszych dzieci. Była przewodniczącą samorządu szkolnego. Wtedy w szkole po raz pierwszy zorganizowała akcję „Kilogramy Dobra”. Jako wolontariuszka pomagała w organizacji Światowych Dni Młodzieży. 

Fot. W. Majka

Krk 300x250
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.