Z okazji 25- lecia współpracy partnerskiej Krakowa i Kijowa, od piątku do niedzieli potrwają w naszym mieście Dni Kijowa. To doskonała okazja do poznania historii Ukrainy i zaznajomienia się z tamtejszą kinematografią, sztuką czy poezją.
Przez trzy dni trwania Dni Kijowa w Kinie Pod Baranami wyświetlane będą najlepsze ukraińskie filmy - od kina sensacyjnego, poprzez fantasy, dramat i komedię: "Wieża strażnicza", "Cyborgi", "Pryputni", "Cudza modlitwa". Pokazy o godz. 18.00 i 20.00 uzupełnią filmy krótkometrażowe o ukraińskiej stolicy z serii "Wszystko zaczęło się w Kijowie" i spotkania z twórcami filmów. Darmowe wejściówki na seanse dostępne będą w kasie kina. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
W sobotę, 6 października, punktualnie o godz. 13.00 w Kubie pod Jaszczurami ukraiński pisarz i tłumacz Ołeksandr Irwaneć poprowadzi "Pierwszą Poetycką Kawę", zaś w Krakowskim Forum Kultury otwarta zostanie wystawa grafiki klubu ilustratorów "Pictoric". Z kolei wieczorem na Małym Rynku odbędzie się europejska premiera spektaklu poetyckiego "Edigna. Córka Anny Jarosławówny i Henryka I. Początek służenia sławnego" w reżyserii Fedira Bałandina.
Jak podkreśla odpowiedzialna za realizację projektów międzynarodowych z ramienia administracji Kijowa Maria Adomaytis - Dni Kijowa mają być nie tylko okazją do zacieśnienia współpracy naszych miast w różnych dziedzinach - mają także przypominać o duchowym powinowactwie naszych narodów i ich historycznych związkach.
To właśnie dlatego patronką wydarzenia będzie postać księżny kijowskiej Anny Jarosławówny - córki władającego w Kijowie w XI w. Jarosława Mądrego. Wydana za mąż za króla Francji Henryka I Anna przeszła do historii jako matka i babka kolejnych władców tego kraju. Podczas swojej podróży z Rusi Kijowskiej do Francji księżna miała się zatrzymać w Krakowie, aby odwiedzić swoją ciotkę - księżnę Marię Dobroniegę, żonę rezydującego na Wawelu króla polskiego Kazimierza I Odnowiciela. Planowana na kilka tygodni wizyta przeciągnęła się do kilku miesięcy - Anna rozumiała wszak, że w Krakowie na zawsze żegna się ze swoją rodziną i słowiańską ojczyzną... W wawelskim skarbcu zachowała się zagadkowa złota zawieszka - pochodząca z Kijowa i datowana na XI w. Takie same możemy podziwiać w Historycznym Muzeum Kijowa. - Być może był to drobny upominek przywieziony przez Annę ciotce, a następnie zgubiony przez niefrasobliwą Dobroniegę na wawelskim dziedzińcu? - sugeruje z uśmiechem Serhij Anżhak, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Kijowa.
Fot. materiały prasowe