PILNE

W sprawie smogu lepiej doradzi niepełnosprawny rencista?

03 listopada 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek, m.s.

Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił konkurs na stanowisko pełnomocnika ds. jakości powietrza. Jednym z wymogów jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UMK właśnie pojawiło się ogłoszenie o naborze na stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. jakości powietrza.

Osoba, która wygra konkurs będzie się zajmować tym, czym dotychczas trudnił się Witold Śmiałek będąc doradcą prezydenta ds. jakości powietrza. Śmiałek przeszedł jednak do lepiej płatnej pracy w Krakowskim Holdingu Komunalnym, a PiS ustawą zlikwidował stanowiska doradców.

Prezydent uznał jednak, że osoba koordynująca działania związane ze smogiem jest w Krakowie niezbędna i dlatego postanowił stworzyć dla niej nowe stanowisko w Wydziale Gospodarki Komunalnej z pensją w wysokości od 6 500 zł do 8 000 zł brutto plus dodatek stażowy.

Jakie wymagania stawiane są przed kandydatem? Przede wszystkim musi mieć wykształcenie wyższe, ale nie ważne w jakim kierunku, ważne natomiast, by jego staż pracy nie był krótszy niż 4 lata, a doświadczenie zawodowe wiązało się z realizacją zadań na rzecz ochrony środowiska.

Preferowane będą osoby posiadające doświadczenie w obszarze kreowania rozwiązań i tworzenia strategicznych dokumentów na poziomie samorządowym, rządowym lub międzynarodowym.

To wymogi formalne, czyli niezbędne. Jest też kilka dodatkowych.

Punkty będą przyznawane kandydatom m.in. za znajomość przepisów “smogowych”, koncepcję pracy czy komunikatywność, ale także za orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub decyzję o przyznaniu renty.

- Zatrudnienie osób niepełnosprawnych wpływa na obniżenie lub możliwość zaniechania odprowadzania składek na PFRON - tłumaczy Maciej Grzyb z biura prasowego magistratu.

Ale to nie jedyny powód. - Osoby niepełnosprawne zgodnie z zapisami ustawy o pracownikach samorządowych mają pierwszeństwo w zatrudnieniu, jeśli pracodawca samorządowy nie osiąga 6 proc. wskaźnika zatrudnienia takich osób. Kraków nie ma z tym problemu i zatrudnia ponad 6 proc. osób niepełnosprawnych, ale w wielu postępowaniach rekrutacyjnych wśród dodatkowych wymagań wprowadza zapis o niepełnosprawności - dodaje Maciej Grzyb.

Chętni do pracy w roli “smogowego pełnomocnika” mogą składać dokumenty do 12 listopada, a 15 listopada odbędzie się test kwalifikacyjny. Osoby, które go zaliczą będą musiały przedstawić pisemną koncepcję pracy.

Jak czytamy w ogłoszeniu wynik postępowania to łączny wynik z testów, rozmów kwalifikacyjnych i ewentualnej analizy dokumentów sprawdzających stopień spełniania wymagań.

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się też ogłoszenie o naborze na stanowisko pełnomocnika do spraw rozwoju kultury fizycznej, który ma być zatrudniony w Wydziale Sportu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że stanowisko szykowane jest dla Janusza Kozioła, który jako doradca prezydenta do spraw sportu traci funkcję z mocy ustawy na początku przyszłego miesiąca.

Fot. pixabay.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.