Podczas rekrutacji do krakowskich szkół i przedszkoli nie będzie punktów za zaszczepienie dzieci. Radny najpierw zgłosił taki pomysł na sesji, a za chwilę się z niego wycofał. – Przegrałbym głosowanie – argumentuje.
O tym, że Kraków może być pierwszym miastem w Polsce, które do kryteriów rekrutacji do szkół i przedszkoli wpisze obowiązek szczepień ochronnych pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Łukasz Wantuch, radny Przyjaznego Krakowa zapowiadał złożenie takiej poprawki do uchwały w sprawie kryteriów naboru do szkół i przedszkoli. Twierdził, że ma akceptację wojewody małopolskiego i obietnicę, że ten nie uchyli uchwały przyjętej w takim kształcie. Wczoraj radny poinformował też o pozytywnej opinii w tej sprawie ze strony działu prawnego wojewody.
Podczas dzisiejszej sesji złożył więc poprawkę do projektu uchwały, argumentując, że z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Obecnie jest ich już 16 tys., podczas gdy jeszcze kilka lat temu było ok. 4 tys. Przekonywał, że odpowiadają za to ruchy antyszczepionkowe, które straszą rodziców powikłaniami po szczepieniach. – Powstrzymajmy falę głupoty – apelował do radnych i przekonywał, że to nie zamyka dzieciom dostępu do szkół i przedszkoli, a jedynie zachęci rodziców do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych.
Chciał, by za wypełnioną w całości książeczkę szczepień lub zaświadczenie lekarskie o odroczeniu ze względów zdrowotnych dzieci otrzymywały przy rekrutacji aż 7 punktów, a więc miałoby to być najwyżej punktowane kryterium.
Zgodnie z ustawą od tego roku gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Miasto szacuje, że ok. 2 tys. dzieci może jednak nie dostać się do wybranego przez rodziców przedszkola, dlatego każdy punkt jest na wagę złota.
Podczas dyskusji na dzisiejszej sesji radny Łukasz Słoniowski z PiS zgłosił wątpliwości, dotyczące możliwości weryfikacji przez dyrektora przedszkola, czy dziecko ma wszystkie wymagane szczepienia. Dodał również, że to kryterium powinno otrzymać jeden punkt, tak by zasygnalizować problem, ale nie uzależniać od niego dostania się dziecka do wybranej placówki.
Pomysł Wantucha poparł radny Andrzej Mazur z PiS, który przyznał jednak, że jest rozdarty, bo – co prawda - jest za, ale również uważa, że 7 punktów to trochę za dużo.
Wantuch przekonywał jednak, że jeden punkt nie zachęci przeciwników do szczepienia dzieci i zapewniał, że jego kryterium i tak spełnia większość maluchów, więc 7 punktów dostaną niemal wszyscy.
Kilka godzin później wycofał się jednak ze swojego pomysłu. – Sam nie jestem tym zachwycony, ale podczas przerwy w obradach porozmawiałem z radnymi i zrozumiałem, że przegram głosowanie – tłumaczy Wantuch w rozmowie z news.krakow.pl. - Byli tacy, którzy zaznaczali, że nie można karać dzieci za głupotę rodziców, inni mówili, że nie jest nam potrzebne to zamieszanie. Dlatego wycofałem poprawkę, ale z pomysłu nie rezygnuję, spróbuję wprowadzić to kryterium w przyszłym roku – zapowiada radny.
Ostatecznie radni przyjęli bez zmian kryteria rekrutacji do przedszkoli zaproponowane przez miasto. Korekty, na wniosek radnego Słoniowskiego, dokonali jedynie w uchwale rekrutacyjnej do szkół podstawowych. O jeden punkt więcej niż chciało miasto dostaną dzieci, które odbyły wcześniej przygotowanie przedszkolne w danej szkole, a o jeden punkt mniej te, których rodzice mają z pracy blisko do szkoły. Radny uznał, że ważniejsza od wygody rodziców jest „więź dziecka z placówką”.
Kryteria naboru do szkół podstawowych (dotyczą wyłącznie dzieci spoza rejonu)
W szkole, do której chce się dostać dziecko, uczy się już jego rodzeństwo (6 pkt.)
Szkoła jest na pierwszym miejscu na liście wybranych przez kandydata placówek (5 pkt)
Dziecko chodziło do oddziału przedszkolnego w szkole, do której składa dokumenty (4 pkt)
Szkoła jest położona najbliżej miejsca pracy rodzica (3 pkt)
Szkoła znajduje się w dzielnicy, w której mieszka kandydat (2 pkt.)
Szkoła znajduje się niedaleko przedszkola, do którego chodzi rodzeństwo kandydata (1 pkt)
Kryteria naboru do przedszkoli:
Droga dziecka z domu lub rodzica z miejsca pracy lub miejsca nauki do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jest krótsza niż droga do jakiegokolwiek innego przedszkola samorządowego – 6 pkt;
Rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu wskazanym we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli – 5 pkt
Dziecko uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do żłobka lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w Gminie Miejskiej Kraków – 4 pkt;
Dziecko uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli i nie zostało przyjęte – 3 pkt;
Rodzeństwo dziecka uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola – 2 pkt;
Dziecko jest członkiem rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny – 1 pkt.