PILNE

W szkołach powstaną budżety uczniowskie

29 sierpnia 2019 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy książkowej, ale też środowisko, w którym dzieci i młodzież uczą się, jak współpracować, podejmować wspólne decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Te umiejętności pomaga rozwijać tzw. budżet uczniowski. - Chcemy zachęcić nasze szkoły do tworzenia takich budżetów i będziemy w tym zakresie ściśle współpracować z dyrektorami szkół i samorządami uczniowskimi - deklaruje zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska. 

Miasto przygotowało już projekt uchwały, a na pierwszej powakacyjnej sesji zajmie się nim Rada Miasta Krakowa. Umożliwia on szkołom tworzenie tzw. budżetów uczniowskich, w ramach których młodzież może decydować o wykorzystaniu określonych środków finansowych na realizację własnych pomysłów, wybranych w drodze głosowania. Budżet uczniowski może funkcjonować w ramach wydzielonego rachunku bankowego szkoły, na którym gromadzone są środki m.in. z wynajmu sal czy pomieszczeń szkolnych oraz darowizn, a także wpłaty rodziców.

- Dyrektor szkoły dysponuje planem finansowym szkoły i decyduje, jaką część środków może przeznaczyć na budżet uczniowski. On też wie najlepiej, jak do tego zadania jest przygotowany samorząd uczniowski oraz jakie są potrzeby i oczekiwania uczniów - tłumaczy wiceprezydent Anna Korfel-Jasińska. - Budżet uczniowski pozwala dzieciom i młodzieży spojrzeć na szkołę szerzej, jako na przestrzeń, za którą są współodpowiedzialni i którą dzięki współpracy mogą zmieniać, dostosowywać do swoich marzeń - podkreśla.

W skali roku krakowskie szkoły samorządowe gromadzą na wydzielonych rachunkach ponad 30 mln zł. Z tych środków finansują różne zadania, w tym zadania statutowe szkoły. Jednym z nich mógłby być właśnie budżet uczniowski. Na jego przykładzie młodzież, a nawet już dzieci w szkołach podstawowych mogliby uczyć się współpracy i współdecydowania o wydatkowaniu środków finansowych, a tym samym - myślenia w kategoriach wspólnoty i postaw obywatelskich. 




Źródło: krakow.pl 

Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.