PILNE

W taką pogodę po prostu nie można siedzieć w domu!

07 czerwca 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Pogoda nas rozpieszcza, jak również i Kraków. Jakie wydarzenia kulturalne ma dla nas miasto w najbliższy weekend? Zapraszamy na nasz przegląd. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Chris Botti, Kayah, Dawid Podsiadło, Anna Maria Jopek, Matt Dusk, Alicja Majewska, Brodka, Urszula Dudziak i Aga Zaryan wystąpią podczas drugiej edycji Wodecki Twist Festiwal. Trzy festiwalowe dni to jednak znacznie więcej wyśmienitych nazwisk i najpiękniejsze krakowskie miejsca. Wydarzenie rozpoczyna się już dziś. 2. Wodecki Twist Festiwal otworzy 7 czerwca koncert poświęcony trąbce. Trąbka to - obok skrzypiec - jeden z dwóch najważniejszych instrumentów w twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Jedną z gwiazd koncertu będzie światowej sławy amerykański trębacz Chris Botti, mistrz smooth-jazzowego brzmienia i jeden z najpopularniejszych instrumentalistów gatunku. Na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego pojawią się również: Kayah, Anna Maria Jopek, Michael "Patches"  Stewart, Piotr Wojtasik Quintet, usłyszymy też tematy z twórczości znakomitego Tomasza Stańko. 8 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków pełen niespodzianek koncert pod hasłem "Chwytaj dzień". W repertuarze Zbyszka, ale także w jego ulubionych standardach usłyszymy m.in. kanadyjskiego króla swingu Matta Duska, Urszulę Dudziak, Brodkę, Annę Marię Jopek, Agę Zaryan, nie zabraknie również najwierniejszych przyjaciół artysty takich jak Alicja Majewska. Nasze zaproszenie przyjeli także Dawid Podsiadło, Mela Koteluk, Sławek Uniatowski i Andrzej Lampert. Tego samego dnia festiwal powróci do teatru, aby pokłonić się zmarłemu w ubiegłym roku Tomaszowi Stańko. Wystąpią muzycy, którzy przez lata współpracowali z genialnym trębaczem, wśród nich pianista Piotr Wyleżoł i gitarzysta Apostolis Anthimos. Tak jak rok temu, tak i w tym roku ważną, festiwalową plenerową sceną będzie Forum Przestrzenie nad Wisłą. 7 i 8 czerwca "Wyspa muzyki" zgromadzi wspaniałe gwiazdy młodego pokolenia, które nie tylko świetnie łączą współczesność z latami 70-tymi, ale także odkrywają muzyczną historię. Usłyszymy m.in. Anię Rusowicz, Sławka Uniatowskiego, Kasię Moś, Kubę Badacha i wielu znakomitych muzyków. Wodecki Twist Festiwal to nie tylko święto muzyki. Podczas festiwalowych dni odbędą się plenerowe pokazy filmowe, atrakcje dla najmłodszych oraz koncert chóralny. Wszystkie wydarzenia towarzyszące festiwalu są bezpłatne.

Koncerty, pokazy, warsztaty i aktywności rodzinne, gra miejska, zabawy cyrkowe, dzień otwarty w Teatrze Groteska oraz Domu Józefa Mehoffera, bezpłatna projekcja filmu "Mirai" w Kinie Paradox, występy "naszych artystów z Rynku Głównego", Lotna Czytelnia WBP, strefa rodzinnej aktywności, potańcówka i pyszna wegegrochówka z kuchni polowej w ogrodzie Centrum Młodzieży - to tylko część atrakcji zaplanowanych na niedzielę, 9 czerwca w godz. 10.00-22.00 w ramach święta ulicy Krupniczej. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ

Już w ten weekend, 8-9 czerwca, odbędą się jubileuszowe Dni Nowej Huty! Z okazji 70-lecia tej wyjątkowej dzielnicy Krakowa na mieszkańców czeka szereg atrakcji.W sobotę, 8 czerwca, na łące między Nowohuckim Centrum Kultury a os. Centrum E przygotowano wiele rozrywek dla młodszych i starszych: wesołe miasteczko, prezentacje służb mundurowych, gry i konkursy z nagrodami, stoiska nowohuckich instytucji kultury oraz strefę gastronomiczną - słowem wspaniały festyn rodzinny! Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do północy. Ale to nie koniec atrakcji. Równocześnie na scenie plenerowej wystąpią nowohuckie zespoły wokalne i taneczne oraz muzyczne gwiazdy wieczoru. W niedzielę godz. 16.30 warto z kolei zajrzeć na aleję Róż, żeby wziąć udział we wspólnym zdjęciu "Nowohucianie na 70-lecie". Jubileuszowe Dni Nowej Huty zamknie koncert z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Mogile, o godz. 19.00 na dziedzińcu opactwa oo. cystersów w Mogile.

Sezon na kino pod chmurką rozpoczyna się na dobre! Zapraszamy do letniego kina przed Klubem Kuźnia na os. Złotego Wieku. Podczas cotygodniowych spotkań będzie można obejrzeć filmy wybrane w głosowaniu przez mieszkańców. Pierwszy seans w niedzielę o godz. 19, a na ekranie film "Był sobie pies". Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę. Coś dla tych starszych, jak i młodszych - polecamy!

W najbliższą sobotę w Auditorium Maximum z materiałem z najnowszej płyty wystąpi Stanisława Celińska! Album "Malinowa..." składa się z 14 premierowych utworów w wykonaniu niepowtarzalnej i charyzmatycznej artystki, która zabiera w podróż po kawiarnianych jazzowych klimatach, pełnych zmysłowych dźwięków fortepianu, saksofonu, akordeonu i kontrabasu. Artystka opowiada o ludzkich bolączkach, tęsknocie, ale też po prostu o miłości. Początek koncertu o godz. 18.

W weekend 8-9 czerwca, w Krakowie odbędzie się impreza, która z pewnością przyciągnie nie tylko fanów historii motoryzacji. Retromobil Gala Kraków to prezentacja zabytkowych pojazdów w miejscach wyjątkowych, bo wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będą to oczywiście Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny oraz Kopalnia Soli "Wieliczka". Hasło tegorocznej imprezy brzmi "Śladami obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO". Do udziału w imprezie zgłosili się kolekcjonerzy i członkowie klubów zabytkowej motoryzacji nie tylko z Polski, ale także z Austrii, Francji, Niemiec, Łotwy, Czech i Słowacji. Pojazdy, które zobaczymy podczas gali to głównie roczniki przedwojenne. Zaprezentowane zostaną m.in. Renault 1913, Ford T 1913, Oakland 1917, Willys 1920, Studebaker 1925, Buick 1928, Rolls Royce 1934, Hispano Suiza 1935, Horch 1932, BMW 1939 i wiele innych, za którymi kryją się interesujące historie nie tylko z zakresu motoryzacji. Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 10.30. Do godz. 13.00 potrwa prezentacja pojazdów i załóg na Rynku Głównym w Krakowie. Następnie, do godz. 19.00 pojazdy stacjonować będą na parkingu VIP przed Szybem Daniłowicza, przed głównym wejściem do Kopalni Soli "Wieliczka". W niedzielę zaś, między godz. 9.00 a 14.00 zabytkowe retromobile znajdziemy na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie zostaną ogłoszone uroczyście wyniki Konkursu Elegancji i wręczenie zwycięzcom pucharów.

Muzeum Krakowa zaprasza młodzież w sobotę, 8 czerwca, o godz. 12.00 na spacer edukacyjny "Poczuj Kraków: Natchnienie". Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Tym razem uczestnicy spaceru rozpoczną swoją podróż w Celestacie i sprawdzą, czy taki nieoczywisty obiekt, jak tor kolejowy może stanowić artystyczną inspirację. Po drodze spacerowicze zobaczą miejsca, z których czerpali natchnienie Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, a także Jan Matejko. Trasa obejmie: plac Matejki, Stary Kleparz, ulice Łobzowską, Batorego, Garncarską oraz Krupniczą, na której pod numerem 22 uczestnicy zobaczą niezwykły dom. Podróż zakończy się przy ul. Retoryka nad Wisłą. Więcej informacji w serwisie muzeumkrakowa.pl.



Fot. Pixabay 

Źródło: materiały prasowe/krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.