Nocne zwiedzanie krakowskich muzeów, muzyka filmowa na żywo i fotografia, która mówi „Patrz!” – w ten weekend w Krakowie nie będzie czasu na spanie! Wystawy, koncerty, prezentacje multimedialne i projekcje filmów – miasto przeżyje prawdziwe zatrzęsienie kulturalnych atrakcji.
Noc Muzeów 2017
Już w piątek w Krakowie rozpocznie się prawdziwe święto dla wszystkich miłośników muzealnych ekspozycji, a tym samym sztuki, historii, nauki i designu. Z okazji Nocy Muzeów 2017 krakowskie instytucje kultury zaproszą do wieczornego zwiedzania, nie tylko udostępniając w nietypowych godzinach wystawy stałe i czasowe, ale też organizując różnego rodzaju wydarzenia specjalne.
Wiele emocji wzbudzą na pewno pierwsze wystawy, które zostaną otwarte 19 maja w Hotelu Cracovia, przyszłej siedzibie Muzeum Architektury i Designu. Zobaczyć będzie można ekspozycję pt. Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika i ubiory. Manekiny gości hotelowych, odziane w stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego "Mody Polskiej", prezentować będą hity modowe z czasów PRL-u. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie po raz pierwszy pokazana zostanie natomiast słynna Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.
W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbędą się oprowadzania kuratorskie po wystawie Sztuka w Sztuce oraz Kolekcja MOCAK-u, a także po Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Rodzice z dziećmi zostaną zaproszeni do gry terenowej Światło – cień, a w muzealnym hallu będzie można wykonać zmywalny tatuaż o na pewno bardzo artystycznym charakterze.
Wśród plenerowych atrakcji znajdzie się multimedialny pokaz Muzeum Utracone, który zaprezentowany zostanie na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Prócz tego przy Barbakanie (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) organizatorzy zaproszą uczestników Nocy Muzeów do odtańczenia wspólnego poloneza. Przed Muzeum PRL-u pojawi się gratka dla fanów motoryzacji – staną tam krążowniki szos, królujące na polskich drogach przed laty. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zaprosi nie tylko do swoich wnętrz, ale też na plenerowy pokaz spektaklu Teatru Cricot 2 Gdzie są niegdysiejsze śniegi.
Podczas tej wyjątkowej nocy odwiedzić będzie można również Galerię Bunkier Sztuki, Centrum Edukacji Teatralnej MICET, Muzeum Witrażu, oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, a także Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim. Szczegółowy program tutaj.
15. urodziny Miesiąca Fotografii
Już w piątek rozpocznie się także jubileuszowa, bo już 15. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. To właśnie w najbliższy weekend otwarte zostaną pierwsze wystawy w ramach wydarzenia, które potrwa do 18 czerwca. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem Zewnątrz wewnątrz, a jej kuratorem jest Gordon MacDonald z Wielkiej Brytanii.
Otwarcie MFK będzie miało miejsce jak zwykle w podgórskiej Galerii Starmach, gdzie w piątek odbędzie się wernisaż wystawy pt. Rzeczy. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii (18. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska). Tego samego wieczoru w Centrum Filmowym Kraków – Creative Arts Center w ramach sekcji ShowOFF pokazana zostanie ekspozycja Nie przygryzaj warg. Masz już krew na ustach, a po niej uczestnicy wernisażu wezmą udział w koncercie-niespodziance.
W sobotę warto się wybrać natomiast m.in. do Bunkra Sztuki (wystawa Wojna, jaką widzimy) czy też Galerii Henryk (wystawa Magdy Hueckel: HUECKEL|TEATR). Tego wieczoru odbędzie się również wernisaż wystawy My także tańczymy przy ul. Rakowickiej 22. To wydarzenie będzie połączone z uroczystym świętowaniem 30. urodzin Muzeum Historii Fotografii w jego przyszłej siedzibie oraz 15. edycji Miesiąca Fotografii. Prócz licznych wystaw, w kolejnych dniach MFK jego organizatorzy zaproszą także na spotkania mistrzowskie z artystami, pokazy filmów oraz dyskusje.
Emocje muzyczne, filmowe i teatralne
W sobotę w Tauron ARENIE Kraków odbędzie się gala jubileuszowa 10. Festiwalu Muzyki Filmowej pt. All is film music, podczas której zebrani usłyszą utwory m.in. z filmów takich jak Dom grozy, Władca Pierścieni, Marzyciel czy Mumia. Niedzielę uświetni natomiast koncert młodych muzyków w Centrum Kongresowym ICE Kraków, którzy zaprezentują muzykę ze Star Wars. Tego samego dnia obejrzeć będzie można kultowy już niemal film Jamesa CameronaTitanic z muzyką na żywo w wykonaniu Sinfonietty Cracovii (TAURON Arena Kraków).
Poszukiwacze nieco mocniejszych brzmień, na pewno chętnie wybiorą się w sobotę do Schizofrenia Cafe. Zagra tam białostocki zespół Cochise, łączący rock z grungem, którego wokalistą jest Paweł Małaszyński. W Nowohuckim Centrum Kultury pojawi się natomiast Stanisława Celińska z repertuarem z najnowszej płyty pt. Atramentowa. Autorem kompozycji do utworów, które wykonuje na swoim krążku słynna aktorka, jest Maciej Muraszko, a teksty do nich napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski.
W ten weekend zobaczyć będzie można także dwie ciekawe premiery teatralne. Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprezentuje sztukę w reżyserii Agnieszki Glińskiej Z biegiem lat, z biegiem dni_gdzie jest Pepi, a w Teatrze Groteska pokazany zostanie premierowo spektakl Dzienniki gwiazdowe Stanisława Lema w adaptacji oraz ze scenografią Małgorzaty Zwolińskiej i w reżyserii Adolfa Weltschka.
Zdjęcie: mat. prasowe MOCAK - Tezi Gabunia, Włóż głowę do galerii (Luwr), 2015–2016, instalacja, 50 × 82 × 50 cm, courtesy T. Gabunia, Popiashvili Gvaberidze Window Project, Tbilisi