W Nowej Hucie powstaje wyjątkowa atrakcja
Strzeżone kąpieliska z piaszczystą plażą, boisko do gry w piłkę plażową, promenada, ścieżki rowerowe, pływający basen i plac zabaw dla najmłodszych, do tego mnóstwo ławek, leżaków i hamaków, a nawet … inteligentne kosze na śmieci . Tak już wkrótce ma wyglądać Przylasek Rusiecki.
Kraków otrzymał ponad 5,2 mln zł unijnego dofinansowania na zagospodarowanie poprzemysłowych terenów w Nowej Hucie. Dzięki temu za dwa lata mieszkańcy będą mogli wypoczywać w komfortowych warunkach nad brzegiem zbiornika nr 1 w Przylasku Rusieckim.
Obecnie teren dawnej żwirowni jest ulubionym miejscem relaksu mieszkańców Nowej Huty i okolic. Problem w tym, że daleko mu do miana nowoczesnego kąpieliska miejskiego. I właśnie to ma się zmienić.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu teren o powierzchni ponad 26 ha zmieni się w tętniące życiem miejsce odpoczynku. W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę nowych ścieżek dla spacerowiczów oraz rowerzystów. Powstaną też specjalne strzeżone kąpieliska z piaszczystą plażą, boiskiem do gry w piłkę plażową i polaną, na której będzie można organizować chociażby koncerty plenerowe. Do dyspozycji wypoczywających będzie też promenada, jak również specjalne pomosty, platforma do wodowania niewielkich łodzi oraz wypożyczalnia rowerków wodnych. Dzieci będą mogły korzystać z pływającego basenu, a także placu zabaw. Po zachodniej stronie zbiornika zaprojektowano pomosty, na których znajdować się będą stanowiska do wędkowania. A to wszystko ma tonąć w zieleni.
- To jest teren, którego nie będziemy betonować, a zieleń będzie eksponowana i włączana w cały obszar rekreacji - zapewnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Nie mam wątpliwości, że będzie to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w naszym mieście – dodaje prezydent.
Wicemarszałek małopolski Grzegorz Lipiec, który dziś w imieniu zarządu województwa podpisał umowę na dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, ma nadzieję, że nowe oblicze Przylasku Rusieckiego zachęci wiele osób do spędzenia czasu aktywnie – bez telewizora i komputera.
- Ta inwestycja powstaje w ramach projektu Nowa Huta Przyszłości, to jego pierwszy etap - przypomina Grzegorz Lipiec. - Zostaną tu wykorzystane nowoczesne rozwiązania z zakresu smart city - dodaje wicemarszałek.
Na całym terenie przewiduje się zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem zewnętrznym – czujniki ruchu pozwolą regulować poziom oświetlenia w sposób oszczędzający zużycie energii. Lampy będą równocześnie przekaźnikami bezprzewodowego internetu oraz systemem nagłośnienia. W pobliżu miejsc parkingowych stanie z kolei stacja ładowania samochodów elektrycznych. Inteligentne będą też kosze na śmieci, a zamontowane w nich czujniki będą informować o zapełnieniu pojemnika.
Rewitalizacja Przylasku Rusieckiego pochłonie w sumie 9,6 mln zł. Prace mają się rozpocząć jeszcze przed wakacjami.