Sześć pracowni z nowoczesnymi urządzeniami i bogaty program dla majsterkowiczów, hobbystów, artystów czy inżynierów - to propozycja FabLabu Małopolska, który rozpoczął działalność przy ul. Królewskiej 65. To rodzaj pracowni lub małego laboratorium dla osób, które z pasji lub w ramach pracy naukowej chcą testować swoje pomysły a nie mają do tego odpowiedniego, bezpiecznego miejsca i narzędzi.
- To miejsce to kreatywna przestrzeń, gdzie każdy może rozwijać swoje pomysły. FabLab pomoże pasjonatom i naukowcom kontynuować projekty, sprawdzać je w praktyce a to wszystko w bezpiecznej scenerii - mówi marszałek Jacek Krupa. Pracownie projektowa, krawiecka, modelarska, druku 3D, elektroniki i fotografii są wyposażone w specjalistyczny sprzęt: drukarki, lasery, maszyny do szycia czy frezarki. Nowe projekty, wynalazki czy konstrukcje będą zaś rozpowszechniane w systemie otwartych licencji.
- FabLab oferuje łatwy dostęp do specjalistycznych narzędzi, które pozwalają tworzyć nieszablonowe projekty. Tutaj można własnoręcznie zrobić wszystko, co urodzi się w głowie autora - mówi Jan Pamuła, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. FabLab Małopolska przygotował również intensywny program warsztatów dla osób w każdym wieku, w ramach których będzie można poznać zasady kodowania i programowania, stworzyć model latający, zbudować dron czy też drukarkę 3D, poznać technikę chenilli w patchworku oraz dowiedzieć się, jak uszyć patchwork z t-shirtów.
FabLab Małopolska otwarty jest dla każdego, a jego działalność opiera się o system abonamentowy oraz cykliczną organizację warsztatów i wydarzeń. Będzie współpracował z instytucjami oświaty, szkołami i uczelniami wyższymi. Planowane jest też uruchomienie mobilnego laboratorium (MobiLab), który będzie mógł dotrzeć do placówek oświatowych w całej Małopolsce. Pozwoli on młodym ludziom, także z małych miejscowości, na wykorzystanie nowoczesnych technologii i przeprowadzanie doświadczeń niedostępnych podczas tradycyjnych lekcji w szkołach.
Fot. FabLab Małopolska