03 lipca 2017 m.s.

W tym rankingu Kraków jest drugi w Europie

Inwestycje

Kraków znalazł się na ósmym miejscu w rankingu najlepszych na świecie lokalizacji dla firm outsourcingowych. Tym samym poprawił swój wynik sprzed dwóch lat, kiedy to zajmował 10 pozycję.

W Europie Kraków wyprzedza tylko Dublin. Warszawa znalazła się na 23. miejscu, Praga zajmuje miejsce 17, Budapeszt – 25, zaś Brno – 48.

Ranking prowadzony jest w cyklu dwuletnim, stanowi gospodarczy wskaźnik odniesienia atrakcyjności miast polskich pod względem inwestycji zagranicznych i ma na celu pokazanie ich mocnych stron pod względem potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego, środowiska sprzyjającego rozwojowi biznesu oraz korzystnych warunków życia.

W Krakowie ma swoją siedzibę blisko 80 firm oferujących usługi dla biznesu. W ostatnich latach zatrudnienie w centrach biznesu wzrosło czterokrotnie i aktualnie wynosi ok. 60 tys.

Dwa dni temu, z udziałem wiceprezydent Elżbiety Koterby otwarta została nowa siedziba Shell Business Operations na Ruczaju. Na ulokowanie w Krakowie swojego oddziału zdecydowała się także firma ABB, która wiosną uruchomiła tu centrum badawcze.

W tym roku na pracę w sektorze usług może liczyć około 10 tys. specjalistów. Tendencja ta powinna się utrzymać także w 2018 r. – w stolicy Małopolski ma powstać blisko 5 tys. miejsc pracy w branży informatycznej i tyle samo w usługach biznesowych.


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.