Najprawdopodobniej jesienią odbędzie się zbieranie propozycji zadań od mieszkańców do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, ale samo głosowanie będzie możliwe najwcześniej wiosną 2020 r.
W 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która wprowadziła obowiązek tworzenia budżetów obywatelskich w miastach na prawach powiatu, jako formy konsultacji społecznych. Wysokość takiego budżetu ma wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartym w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu. Znowelizowana ustawa wymusza zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego i dostosowanie go do nowych okoliczności formalno-prawnych.
– Regulamin musi zostać dostosowany do zapisów znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym i np. uwzględnić warunki formalne dla zgłoszonej propozycji zadania czy zasady głosowania, co do tej pory zapisane było w zarządzeniach. Niezbędne jest zaangażowanie w etap prac nad projektem możliwie szerokiego grona interesariuszy, przeprowadzenie konsultacji społecznych, a następnie akcji informacyjnej dla mieszkańców. Pomysły krakowian mają być konsultowane z przedstawicielami jednostek merytorycznych, by składane projekty były dobrze przygotowane co sprawi, że ocena formalno - prawna stanie się bardziej płynna – tłumaczą urzędnicy.
Propozycja przesunięcia edycji VI budżetu obywatelskiego nie oznacza jednak przerwy w pracach nad nim. Cały czas będą realizowane projekty z poprzednich edycji, w tym tegorocznej - na ten cel przeznaczono 25 mln zł. Dodatkowo jednostki, które zostały przeorganizowane i podzielone otrzymają czas na realizację projektów.
Zarówno termin składania wniosków, jak i głosowania nad propozycjami są, póki co, wstępne i mogą ulec zmianie.
Fot. Pixabay