PILNE

Warszawskie towarzystwo przygotuje tabliczki dla Krakowa, ale ich projekt jest tajny

13 listopada 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Urząd miasta niemal miesiąc temu wybrał w konkursie koncepcję nowego systemu informacji miejskiej. Zwycięska firma ma otrzymać 190 tys. złotych, ale przygotowana przez nią wizja podobno “nie powala na kolana”. Trudno to ocenić, ponieważ urząd miasta odmówił nam jej zaprezentowania. - Nie będziemy narażać się na śmieszność - usłyszeliśmy w Wydziale Kultury.

Kierunkowskazy pokazujące drogę do zabytków i obiektów, tablice z nazwami urzędów lub ulic i numery domów, wszelkiego rodzaju mapy oraz makiety. Te znaki pomagają mieszkańcom i turystom w sprawnym poruszaniu się po mieście. Jeśli ich wygląd nie jest spójny powstaje wrażenie chaosu. Tak jest obecnie w Krakowie.

Krakowski chaos

Inaczej wygląda kierunkowskaz pokazujący drogę do zoo, inaczej ten prowadzący nas do Tauron Areny. Chaos panuje też na tablicach z adresami. Na wielu budynkach wciąż wiszą jeszcze tabliczki sprzed 30 lat, na których widnieją stare nazwy dzielnic, mamy też stosunkowo nowe granatowe tablice z białymi literami i nieco starsze białe z granatowymi, a do tego zielono-białe w centrum.

Tymczasem stworzenie i wdrożenie jednolitego, rozpoznawalnego i łatwego do zapamiętania systemu informacji miejskiej poprawiłoby ład przestrzenny i estetykę miasta.

W Warszawie już to mają

Kraków od kilku lat zapowiada wprowadzenie takiego systemu, na wzór tego działającego już od dawna chociażby w Warszawie. Tam wszelkie oznakowania ulic i kierunkowskazy mają jednolite barwy (niebiesko-czerwone tablice z białymi napisami, a w strefie staromiejskiej i na Trakcie Królewskim białe litery na brązowym tle i czerwonym paskiem z nazwą obszaru).

W czasie wakacji urząd miasta ogłosił konkurs na opracowanie projektu Systemu Informacji Miejskiej, którego celem było “uzyskanie ujednoliconych pod względem wizualnym, konstrukcyjnym i architektonicznym wszelkich komunikatów pojawiających się w przestrzeni miejskiej”.

Nagroda wypłacona, koncepcja "rokująca"

Za przygotowanie samej koncepcji SIM zwycięzca otrzymał 7 tys. zł, ale w sumie do zgarnięcia jest 190 tys. zł, bo dochodzi do tego udział w pracach nad ostatecznym kształtem SIM.

W konkursie zwyciężyły dwie warszawskie firmy: Towarzystwo Projektowe i Para Buch, które połączyły swoje siły.

To pierwsze niemal 20 lat temu stworzyło system informacji miejskiej w Warszawie, za który otrzymało m.in. nagrodę w konkursie Bramy Kraju – Miasto dobrze umeblowane.

Swoją koncepcję dla Krakowa warszawskie firmy opracowały na przykładzie Rynku Podgórskiego z przyległymi ulicami.

- Jest to koncepcja wstępna, na podstawie której opracowany zostanie projekt SIM dla całego Krakowa, co nastąpi na przełomie maja i czerwca przyszłego roku - zaznacza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury UMK.

Jej zdaniem propozycja Towarzystwa Projektowego i Para Buch charakteryzuje się czytelnością i elegancją, rokując nadzieję na wypracowanie wzorcowego rozwiązania w skali całego miasta.

Tajna koncepcja

Tyle tylko, że urząd odmawia jej zaprezentowania. Pierwszą prośbę w tej sprawie wysłaliśmy ponad dwa tygodnie temu, ale do dziś nie otrzymaliśmy zdjęć, o które wnioskowaliśmy. Dlaczego? - Nie chcę narażać się na śmieszność - usłyszeliśmy od Magdalena Doksy-Tverberg, zastępcy dyrektora Wydziału Kultury, która zasiadała w konkursowym jury. - Zwycięska koncepcja ma wiele błędów projektowych, które należy usunąć. Dopiero wówczas będziemy mogli ją zaprezentować publicznie.

Wicedyrektor przyznaje, że żadna z pięciu propozycji nadesłanych na konkurs nie powalała na kolana. Ta, która wygrała jest jej zdaniem “najbezpieczniejsza” i daje szansę na opracowanie ostatecznego projektu.

Od urzędu otrzymaliśmy jedynie obszerny opis projektu. Oto jego treść:

Propozycja Towarzystwa Projektowego i Para Buch charakteryzuje się czytelnością i elegancją, rokując nadzieję na wypracowanie wzorcowego rozwiązania w skali całego Miasta, które sprosta licznym potrzebom i oczekiwaniom użytkowników, a zarazem skomplikowanym warunkom wdrożeniowym w mieście, jakim jest Kraków, z jego zabytkową strukturą i nowoczesnymi dzielnicami. Zaproponowana koncepcja, w warstwie wizualnej inspirowana historycznymi elementami informacji miejskiej, stanowi wyważoną odpowiedź na szereg założeń projektowych trafnie sformułowanych w analitycznym wstępie przedstawionego opracowania projektowego. Orientowanie systemu względem miejsc charakterystycznych i obszarów historycznych oraz spójność formalna rozwiązania projektowego dla całego obszaru miejskiego (z dyskretnie wyróżnioną dzielnicą Stare Miasto) są bardzo przekonujące. W propozycji projektowej uwzględniono zarówno wymagania ruchu pieszego, jak i kołowego, a także potrzeby turystyki masowej i osób niepełnosprawnych (dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik komunikacji). Propozycja zawartości informacyjnej poszczególnych nośników i jakość rozwiązania graficznego, zwłaszcza postać map na totemach kierunkujących z informacją rozprowadzającą dla pieszych, zasługują na szczególne podkreślenie. Z aprobatą Sądu Konkursowego spotkało się także sygnalizowane rozwiązanie techniczno-technologiczne elementów SIM-u. Jednocześnie, członkowie Sądu Konkursowego zgłosili do wybranej pracy uwagi, które zostaną uwzględnione w pracy nad opracowaniem projektu SIM dla całego Krakowa.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.