PILNE

Wassermann: Powołam wiceprezydenta ds. smogu

16 października 2018 Miasto
Autor:  Jakub Kot

Smog to problem, z którym Kraków zmaga się od lat i walka z nim będzie jednym z najważniejszych punktów mojej prezydentury - zapowiada Małgorzata Wassermann, kandydatka na prezydenta miasta. Jednym z jej pomysłów jest powołanie wiceprezydenta z szerokimi uprawnieniami do walki ze smogiem. 

- Właśnie zaczyna się w Krakowie ten ciężki okres, gdy przez 1/3 roku oddychamy złym powietrzem o przekroczonych normach. Mimo 16 lat rządów Jacka Majchrowskiego, ten problem wciąż istnieje - mówi Małgorzata Wassermann. - Podejmowane przez Majchrowskiego działania wciąż nie przynoszą pożądanego efektu, nadeszła więc pora, by to zmienić. Dlatego zaprosiłam do Krakowa specjalistów, którzy mają pomysły na to, jak szybciej i skuteczniej zniwelować smog i jego skutki w mieście - zapowiedziała Wassermann, przedstawiając Piotra Woźnego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze oraz Pawła Ciećko, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. I dodaje - Jeżeli zostanę prezydentem Krakowa, powołam wiceprezydenta z szerokimi uprawnieniami do walki ze smogiem. 

- Cieszę się, ze wreszcie w Krakowie będzie człowiek odpowiedzialny za powietrze. Chciałbym, by jedna z najpiękniejszych aglomeracji w Polsce była aglomeracja wzorcową - skomentował słowa kandydatki Paweł Ciećko, który opowiedział o przyczynach powstawania smogu w Krakowie i aglomeracji krakowskiej - Róża wiatru nam nie sprzyja - 1/3 roku przypada w Krakowie na cisze wiatrowe. Szkodliwe substancje nie mają możliwości przedostania się do wyższych warstw atmosfery, Wisła "nie ciągnie" mas powietrza, nie przewietrza miasta tak, jak ma to miejsce np. w Warszawie. Ciećko mówił też o działaniach Inspektoratu Ochrony Środowiska w walce ze smogiem, wspominając program rządowy na termomodernizację i wymianę pieców o wartości 100 mld złotych - Te środki muszą być rozdzielane na cały "obwarzanek krakowski", tj. gminy ościenne - mówił. Tymczasem Kraków na ten cel przeznaczył zaledwie 23 mln zł, co według szacunku urzędników wystarczy na wsparcie 500 domostw. Małgorzata Wassermann chce tę kwotę w najbliższych latach co najmniej potroić - mówi. 

Z kolei Piotr Woźny przypomniał, że Kraków jest "polską kolebką walki ze smogiem". Mówił też o ubóstwie energetycznym wśród najuboższych - Nisko wiszące owoce zostały już zerwane, zostały te najtrudniejsze przypadki - mówił obrazowo pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze. Dlatego Wassermann zapowiedziała powrót do pełnej kwoty 100 procentowego dofinansowania na wymianę pieców oraz rozbudowanie system świadczeń socjalnych dla osób najuboższych, z jasno określonymi wytycznymi ich przyznawania. - Wchodzący w przyszłym roku zakaz spalania paliw stałych sprawi, ze Kraków będzie pewnego rodzaju laboratorium i pozwoli ustalić, na ile to rozwiązanie jest skuteczne - tłumaczył Piotr Woźny. Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze zapowiedział, że straż miejska będzie miała możliwość samodzielnego wystawienia mandatu za nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych (do tej pory konieczne było wzywanie Policji).

Wassermann zapowiedziała również inne pomysły na walkę ze smogiem w Krakowie, m.in. precyzyjne wyznaczanie korytarzy przewietrzania miasta i zakaz ich zabudowy, poszerzenie sieci miejskiego ogrzewania czy promowanie rozwiązań opartych o energię odnawialną. Przypomniała również o konieczności szukania alternatywnych rozwiązań w kwestii komunikacji miejskiej, czego głównym postulatem pozostaje budowa metra i rozbudowa Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. 


Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.