Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję w sprawie nowego sposobu finansowania inwestycji Nowa Huta Przyszłości. Projekt zakłada m.in. stworzenie przestrzeni do rozwoju dla nowych firm a co za tym idzie, zwiększenia miejsc pracy. -Zmieniamy ścieżkę finansowania projektu, by wyprowadzić go na dobre tory - wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Smółka.
Decyzja jest wynikiem zakończenia negocjacji co do sposobu finansowania tego przedsięwzięcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Prace przewidziane w projekcie Nowa Huta Przyszłości nie wiążą się z pomocą publiczną, przez co dofinansowanie tego przedsięwzięcia odbywać się będzie na korzystnych warunkach. Kolejnymi krokami w realizacji projektu będą więc: rozwiązanie umowy między Zarządem Województwa Małopolskiego a beneficjentem - Kraków Nowa Huta Przyszłości Spółka Akcyjna, aktualizacja wniosku o dofinansowanie oraz zawarcie nowej docelowej umowy. - Na wschodzie Krakowa rozgrywa się przyszłość Małopolski. Liczymy, że projekt Nowa Huta Przyszłości stanie się kołem napędowym dla rozwoju całego regionu. Cieszymy się, że możemy poinformować, że środki czekają na beneficjenta - wyjaśnia wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Jeśli Nowa Huta Przyszłości Spółka Akcyjna szybko przekaże dokumenty niezbędne do przygotowania kontraktu, umowa dotacyjna może zostać zawarta już na przełomie kwietnia i maja.
Celem projektu Nowa Huta Przyszłości jest zwiększenie potencjału wschodniej części Krakowa poprzez rozwój infrastruktury technicznej i komunikacyjnej na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej. Projekt przewiduje m.in. stworzenie wielkiej przestrzeni przeznaczonej pod inwestycje mikro, małych oraz średnich firm, związanych głównie z nowymi technologiami i logistyką. Przewidywana do zagospodarowania powierzchnia w ramach projektu to prawie 40 ha. Zgodnie z założeniami docelowo na obszarze tym ma pojawić się około 50 nowych inwestycji, a wraz z nimi - nowe miejsca pracy.
Wartość całkowita projektu to ponad 85 mln zł. Planowane dofinansowanie to blisko 59 mln zł. Zakończenie projektu obejmujące kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych planowane jest na koniec 2020 roku, ale termin ten może zostać wydłużony.
Źródło: UMWM
Fot. Fokusmedia