PILNE

Weekend: awangarda, kabaret i muzyka

10 marca 2017 Kultura
Autor:  MB

Fernand Léger, Martwa natura z dzbankiem i lampą, ok. 1951, Dar Jana i Suzanne Brzękowskich z Paryża, 1969, Muzeum Narodowe w Krakowie

Dzieła awangardowych twórców, kabaretowe emocje, słynni Szewcy Witkiewicza w zupełnie nowej odsłonie i dużo muzyki – to tylko niektóre z atrakcji, które w ten weekend znajdziecie w Krakowie.

Już w sobotę w Teatrze Starym premiera Szewców według Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl w reżyserii Justyny Sobczyk weźmie na warsztat rzemiosło, ale aktorskie, stawiając pytania o jego kondycję, jak również o rolę teatru. Niedziela będzie natomiast okazją do spotkania z cyklu Focus, podczas którego aktorzy Starego Teatru oraz osoby niepełnosprawne grające w spektaklu porozmawiają o tym, jak postrzegają sztukę sceniczną, jak ich wizja ewoluowała w trakcie pracy nad Szewcami  oraz jaki był jej wpływ na ich ostateczny kształt.

Miłośnicy kabaretu powinni się wybrać do TAURON Areny Kraków, w której już w sobotę zagości Polska Noc Kabaretowa. Na scenie pojawią się mistrzowie dobrego humoru i rozrywki: Kabaret Skeczów Męczących, Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Nowaki i Jerzy Kryszak, zapewniając widzom sporą dawkę śmiechu i zabawy.

Fani Starego Dobrego Małżeństwa posłuchają w Centrum Dydaktyki AGH pełnych poetyckiego czaru utworów legendarnej grupy już w piątkowy wieczór. Forty Kleparz przygotowały natomiast coś dla zwolenników eksperymentalnych brzmień. W niedzielę swoją trzecią studyjną płytę Roma zaprezentuje tam zespół Sorry Boys. Nowy krążek to połączenie zaskakujących inspiracji, wśród których znaleźć można zarówno muzykę klasyczną, jak i ludową, a nawet Gospel.

Weekend upłynie również pod znakiem artystycznej awangardy. W Kamienicy Szołayskich obejrzeć będzie można nową wystawę Muzeum Narodowego w Krakowie prezentującą dzieła największych twórców XX wieku. Zobaczymy prace Edvarda Muncha, Kazimierza Malewicza, Marcela Duchampa czy Fernanda Légera Nie zabraknie też przykładów twórczości polskich artystów-awangardystów, w tym Leona Chwistka, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego czy Marka Piaseckiego. W niedzielę ekspozycję Potęga awangardy zainteresowani zwiedzą z przewodnikiem.

Wszyscy, którzy lubią ekstremalne przeżycia muzealne, powinni wybrać się do Muzeum PRL-u. Będzie można tu spędzić niedzielne popołudnie pod ziemią! Spotkanie poświęcone schronom pod dawną Hutą im. Lenina połączone zostanie ze zwiedzaniem wystawy Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie, ulokowanej w podziemiach muzeum, m.in. w odnowionym schronie.

Zdjęcie (mat. prasowe MNK): Fernand Léger, Martwa natura z dzbankiem i lampą, ok. 1951, Dar Jana i Suzanne Brzękowskich z Paryża, 1969, Muzeum Narodowe w Krakowie.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.