W niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy, a z soboty na niedzielę zwiedzimy Synagogi Nocą. Poza tym w Studiu zagrają islandzkie gwiazdy, a w galeriach i muzeach rozpocznie się Miesiąc Fotografii w Krakowie.
W ten weekend już poz szesnasty startuje Miesiąc Fotografii. Tym razem tematem będzie nieustanny przepływ ludzi, informacji i substancji poprzez granice rozrastających się obszarów miejskich, cyberprzestrzeni i zagrożonych terenów przyrodniczych. Wystawy możemy oglądać w 10 miejscach, m.in. Bunkrze Sztuki, MOCAK-u, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Manggha czy Galerii Pauza.
Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkań z artystami, warsztatów, oprowadzań kuratorskich i paneli dyskusyjnych. Szczegóły znajdziecie TUTAJ
W piątek o godz. 21.00 w Klubie Studio zagrają legendy sceny elektronicznej – islandzka grupa GusGus. Na koncercie w Krakowie zespół będzie promować najnowszy album „Lies Are More Flexible”, na którym proponują fuzję electro-popowych melodii, transowo-technowych rytmów i syntezatorowych brzmień.
Teatr Odwrócony w ten weekend wystawi „Zbrodnię i karę” na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego. Zapraszamy na ul. Sławkowską do Teatru Odwróconego. W sobotę i niedzielę spektakl będą grać dwa razy dziennie, o godz. 18.00 i 21.00.
Jeszcze do soboty w Kinie pod Baranami potrwa Węgierska Wiosna Filmowa, czyli przegląd najnowszych dzieł węgierskiej kinematografii. Dzisiaj obejrzymy dramat „1945”. To zrealizowana w czerni i bieli, wielokrotnie nagradzana opowieść o mieszkańcach niewielkiego miasteczka, do którego przyjeżdża dwóch ortodoksyjnych Żydów. Ich wizyta ujawnia wyrzuty sumienia, z jakimi wciąż mierzy się ta hermetyczna społeczność tuż po zakończeniu II wojny światowej.
Z kolei w sobotę odbędzie się pokaz filmu „W pętli” Istiego Madarásza. To nagrodzony na festiwalu w Trieście thriller science-fiction, którego główny bohater zostaje uwięziony w powtarzającej się wciąż od nowa sekwencji zdarzeń. Seanse codziennie o godz. 19.00.
W niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy! Wydarzenie to poświęcone jest filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych będziemy mieli szansę obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy.
Festiwal otworzy film dokumentalny „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza – pełna barwnych epizodów opowieść o wybitnym dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku, a także intymny opis niezwykłej relacji, jaką tworzy ze swoją żoną Ewą.
Specjalne miejsce na festiwalu poświęcono w tym roku kinematografii estońskiej. W ramach sekcji „Fokus na Estonię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z tego kraju oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Szczegóły dotyczące programu TUTAJ
W nocy z soboty na niedzielę w ramach ósmej edycji wydarzenia 7@nite (Synagogi Nocą) otworzą się drzwi siedmiu wyjątkowych krakowskich synagog. Będziemy mogli zwiedzić m.in. najstarszą krakowską bożnicę (Stara Synagoga), najmniejszą (Remuh) czy też najokazalszą (Izaaka).
Program tej nocy jest bardzo różnorodny – w synagodze Tempel zagra Shai Tsabari – charyzmatyczny izraelski wokalista, któremu towarzyszyć będzie klawiszowiec Hod Moshonov i perkusista Nir Manzur. W Synagodze Wysokiej obejrzymy animowaną opowieść o odkrywaniu swoich korzeni „Odrodzenie”. Z kolei Jewish Community Centre zaprasza na degustację kuchni żydowskiej. Wydarzenie potrwa od godz. 22.00 do 2.00 w nocy!
W weekend w Cafe Szafe zagra Limboski, artysta, który wyrósł z amerykańskich źródeł piosenki rockowej. Po drodze zgłębił korzenie bluesa i folku, a w tym roku wydał najnowszy album „Poliamoria”. Znajdziemy tam ostre, dynamiczne riffy gitarowe, ale też egzystencjalne w wymowie ballady podszyte duchem gospel czy country. Poza tym Limboski jak mało kto bawi się słowem, unika dosłowności, a i tak często trafia w sedno.
Muzyczna uczta już w dziś i jutro o godz. 20.00 w Cafe Szafe!
To już ostatni weekend Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Podczas tego wydarzenia możemy zwiedzić miejsca na co dzień raczej niedostępne. Będzie to m.in. kamienica Bujwidów przy ul. Lubicz. Po dostępnej kolekcji przewodnicy oprowadzą nas tematycznie – jedni skupią się bardziej na medycynie, czyli pasji Odona Bujwida, inni na historii tego rodu. Ciekawie zapowiada się również zwiedzanie Gmachu Głównego Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczelnia otworzy do zwiedzania również swoją kopalnię doświadczalną, na co dzień dostępną jedynie studentom. Pokazy doświadczeń m.in. z ciekłym azotem pokażą członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Bozon.
„Nikt nic nie wie… Franz Kafka i czeska muzyka" to wydarzenie, na które zaprasza w niedzielę o godz. 18.00 MOCAK. Gościem krakowskiej Sinfonietty Cracovii, mającym za zadanie wprowadzić słuchaczy w arkana czeskiej muzyki współczesnej, będzie Kryštof Mařatka, praski kompozytor, dyrygent, pianista i reżyser. Wieczór uświetni światowa premiera „Sinfonietty nr 2" Polonia Macieja Bałenkowskiego.
Fot. www.krakowfilmfestival.pl