PILNE

Weekend za pasem. W Krakowie będzie się działo!

22 marca 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Doczekaliśmy się w końcu astronomicznej, kalendarzowej... po prostu wiosny! Objawia się to również w naszych cotygodniowych propozycjach na miłe spędzenie nadchodzącego weekendu. Będą koncerty, zwiedzania i muzealne promocje. Zaczynamy! 

Zwiedzanie fortu "Krzesławice"

W sobotę, 23 marca, o godz. 10.00 będziemy mogli zwiedzić poaustriacki, artyleryjski fort nr 49 "Krzesławice", cześć dawnej Twierdzy Kraków. Po forcie, o którym mówi się, że jest "artyleryjskim wzorcem z Sèvres", oprowadzi dyrektor miejscowego Młodzieżowego Domu Kultury Franciszek Dziadoń. Fort nr 49 "Krzesławice" warto odwiedzić, ponieważ jest to obiekt unikatowy, a przemawia za tym połączenie działań konserwatorskich z nadaniem fortowi nowych funkcji i jego udostępnieniem dla zwiedzających oraz adaptacją do celów edukacyjnych (jest siedzibą młodzieżowego domu kultury). Fort ten to jeden z artyleryjskich fortów wzniesionych w ramach budowanej przez Austriaków Twierdzy Kraków (1850-1914). Uczestniczył w działaniach I wojny światowej (listopad 1914). Po odzyskanej niepodległości znajdował się w dyspozycji Wojska Polskiego. Spotykamy się o godz. 10.00 na osiedlu Na Stoku 27b (plac forteczny). Wstęp wolny. 

Muzeum z... grami wideo

Już w sobotę ciekawe wydarzenie w Krakowie - otwarcie Interaktywnego Muzeum Gier Wideo - Krakow Arcade Museum! To będzie prawdziwa podróż w czasie do lat 80. i 90. Na przestrzeni 500 m2 zgromadzono prawie 80 gier i automatów arcade służących rozrywce. Najstarsza maszyna pochodzi z 1936 roku! Znajdziecie tam różnego rodzaju symulatory, dance machine czy wiele innych maszyn z przeszłości. Muzeum znajduje się przy ul. Centralnej 41a. W weekend można tam zajrzeć od godz. 10 do 20.

Koncert Tomasza Organka 

Tomasz Organek wraz ze swoim zespołem wystąpi w sobotę w Klubie Studio. Posłuchamy utworów z jego dwóch bestsellerowych albumów, czyli "Głupi" i "Czarna Madonna". A niedawno ukazał się nowy utwór Organka zatytułowany "Niemiłość", który zwiastuje reedycję drugiego albumu grupy (ukaże się ona 29 marca). Dwupłytowy album, zawierać będzie dodatkowo 5 nowych utworów. Dwie kompozycje do tekstów Edwarda Stachury pt "Jestem niczyj" i "Wędrówką życie jest człowieka" oraz jedną nową aranżację utworu "Ta Nasza Młodość" z repertuaru Zygmunta Koniecznego i Tadeusza Śliwiaka. Być może te nowości też pojawią się na koncercie? Sprawdźcie sami w sobotę o godz. 20. 

Przeprowadzka Muzeum Nowej Huty 

Wraz z nadchodzącą wiosną wspólnie pożegnajmy "stare" i radośnie przywitajmy "nowe"! Muzeum Nowej Huty zaprasza w niedzielę, 24 marca na finisaż ostatniej wystawy na os. Słonecznym 16 pt. "Osiedleni. Teatralne", połączony z przeprowadzką do nowej siedziby muzeum na os. Centrum E 1. Wiosenna przeprowadzka rozpocznie się drugim śniadanie. Następnie wraz z Magdaleną Smagą - kuratorką wystawy "Osiedleni. Teatralne" po raz ostatni wyruszymy w sentymentalną podróż przeplataną opowieścią o historii osiedla i wzajemnych relacjach sąsiedzkich. Natomiast po południu przejdziemy do nowej siedziby oddziału Muzeum Nowej Huty na parapetówkę.

Wstęp na wystawę "Osiedleni. Teatralne" wolny. Bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawach "Atomowa groza" i "Huta stanęła" w Muzeum Nowej Huty. W tym dniu dodatkowo 25 proc. rabatu na wszystkie wydawnictwa muzealne sprzedawane w siedzibach na os. Słonecznym 16 i Centrum E 1.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

W niedzielę, 24 marca w całym kraju obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. TAURON Arena Kraków, kładka Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska-Wielicka będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach. Wybrana na dzień obchodów data -  24 marca jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.



Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.