PILNE

Weekendowy przegląd kulturalnych wydarzeń

09 sierpnia 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Lato w pełni! Jak co piątek mamy dla Was przegląd najciekawszych kulturalnych wydarzeń, które dostarczy nam Kraków w ten weekend. 

W niedzielę, 11 sierpnia, od godz. 19.00 Rynek Podgórski stanie się sceną taneczną - a to wszystko za sprawą międzynarodowego widowiska tanecznego - Dance Battle to the Beatbox. Artyści rywalizować będą do dźwięków tworzonych na żywo przez czołowych światowych beatboxerów. Dance Battle to the Beatbox jest częścią 13. edycji Fair Play Dance Camp - największego w Europie międzynarodowego edukacyjnego festiwalu tanecznego. Warsztaty będą trwały do środy, 14 sierpnia. Artystami rywalizującymi ze sobą podczas tanecznych improwizacji będzie dwóch finalistów turnieju All s Battle, dwóch finalistów konkursu internetowego ogłoszonego w ramach realizacji projektu oraz osoby zaproszone przez organizatorów. Zwycięzcę Dance Battle to the Beatbox wybierze międzynarodowe jury złożone z amerykańskich oraz europejskich choreografów. Niedzielny turniej połączony będzie z krótkimi lekcjami tańca oraz animacjami dla publiczności odbywającymi się w przerwie pomiędzy poszczególnymi częściami wydarzenia. Organizatorem turnieju jest Fundacja Fair Play Crew. Udział w imprezie jest bezpłatny dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Miasta Kraków.

Dworek Białoprądnicki już po raz drugi zaprasza na koncert - godzinną sesję relaksacyjną przy dźwiękach gongów, mis tybetańskich oraz innych instrumentów archaicznych. Tym razem spotykamy się w sali kominkowej w sobotę, 10 sierpnia, o godz. 19.00. Gongi i misy wytwarzają dźwięki i wibracje, które oddziałują na cały organizm wprawiając w drgania wszystkie cząsteczki wody w ciele. Dzięki temu ciało się rozluźnia, wchodzi w głęboki stan relaksu, puszczają wszelkie napięcia i blokady, poprawia się przepływ płynów organicznych, a także następuje synchronizacja półkul mózgowych. Stąd mówi się, że dźwięki emitowane przez gongi i misy działają na wszystkich poziomach istnienia: fizycznym, mentalnym i duchowym. Dźwięki te odzwierciedlają naturalne częstotliwości przyrody, której częścią jesteśmy, dlatego w momencie wejścia w rezonans z ciałem człowieka, uruchamiają w nim siły samonaprawcze i stymulują system immunologiczny do działania. Mają więc właściwości uzdrawiające i oczyszczające. 

Kazimierz Summer Festival trwa w najlepsze. W sobotę, 10 sierpnia, na placu przy Galerii Kazimierz wystąpi jeden z najpopularniejszych krakowskich wykonawców sceny klubowej. DJ BC zaprezentuje set, który nikomu nie pozwoli stać w miejscu. Występ rozpocznie się o godzinie 17.00. 

Garncarze, koronkarki, hafciarki, tkacze, rzeźbiarze i artyści malujący na szkle opanowali Rynek Główny, a to wszystko dzięki 43. Międzynarodowym Targom Sztuki Ludowej. Tegoroczne spotkania z twórcami sztuki ludowej, odbywające się pod hasłem "Ratujmy ginące piękno", potrwa do niedzieli, 25 sierpnia. Nie zabraknie też warsztatów rękodzielniczych z haftu, strugania ptaszków stryszawskich, garncarstwa oraz rzeźbienia w drewnie. Łącznie do Krakowa zawita ponad 200 twórców i artystów ludowych z całej Europy.

Trwa Letnie Tanie Kinobranie pod Baranami. Od piątku przez tydzień na ekranie zagoszczą "filmy, które zmienią twoje życie". Wśród nich m.in. triumfatorzy oscarowych gal, tacy jak najnowszy film Spike'a Lee "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" - zdobywca statuetki za najlepszy scenariuszy adaptowany. Kino afroamerykańskie reprezentuje także kolejne dzieło Barry'ego Jenkinsa "Gdyby ulica Beale umiała mówić", czyli poruszająca historia miłości młodziutkiej Tish i jej niesłusznie skazanego na więzienie narzeczonego. W repertuarze tego tygodnia znalazło się również miejsce dla ponadczasowej klasyki - tym razem pod postacią "La Strady" Federico Felliniego. Film skupia się na relacjach dwóch, kompletnie odmiennych artystów cyrkowych: drobnej, wrażliwej Gelsominy oraz brutalnego osiłka Zampano. Szczegółowy repertuar na stronie kina!

Nad Zalewem Nowohuckim wciąż trwa Bulwar(t) Sztuki. W sobotę o godz. 21 spektakl "Skłodowska. Radium girl" Teatru Papahema. Twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie. Muzycznie w niedzielę o godz. 16 umilą nam czas Harmoniemusik, czyli unikalny projekt muzyczny rodem z wrocławskich archiwów, nawiązujący do bogatej na obszarze Austrii i Czech tradycji ogrodowego muzykowania. A na zakończenie weekendu francuski film "120 uderzeń serca". Na początku lat 90. paryski oddział organizacji Act Up zrzesza osoby zarażone wirusem HIV i walczy ze zmową milczenia rządu oraz organizacji farmaceutycznych, organizując coraz bardziej drastyczne happeningi. Seans w niedzielę o godz. 20:30.Fot. Pixabay 

Źródło: materiały prasowe, krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.