PILNE

Większość z nas łamie przepisy śpiewając tę pieśń

24 listopada 2017 Kultura
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Jedynie śpiewacy operowi są w stanie zaśpiewać Hymn Polski zgodnie z przepisami. Jednak niewielka zmiana w prawie może sprawić, że większość z nas będzie śpiewać Mazurka Dąbrowskiego bez naruszania ustawy. O taką korektę zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki oraz artystka teatru Loch Camelot.

Hymn Polski ma być wykonywany w ściśle określony sposób. W ustawie zapisany jest bezwzględny wymóg wykonywania tego utwory według załączonych nut, w tonacji F-dur. Tymczasem, jak zaznacza Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i organizator lekcji śpiewania na Rynku, tonacja ta jest dostępna jedynie dla szkolonych głosów tenorów i sopranów.

- Zwykły obywatel nie jest w stanie poprawnie wykonać hymnu, ze względu na to, że jego możliwości wokalne znajdują się w obszarze tonacji C-dur lub D-dur - zaznacza Domański.

Dlatego wspólnie z Ewą Kornecką z Loch Camelot, współorganizatorką lekcji śpiewania zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy zmierzającej do przeprowadzenia zmian ustawy i wpisanie w jej treść tonacji C – dur.

- W ten sposób wszyscy będą mogli śpiewać polski hymn nie naruszając ustawy, co jest szczególnie ważne ze względu na zbliżające się święto 100-lecia Odzyskania Niepodległości - argumentuje Domański.

Treść listu do prezydenta Dudy:

Szanowny Panie Prezydencie, W tym roku mija 90-ta rocznica uchwalenia „Mazurka Dąbrowskiego” Hymnem Polski. W zapisie ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, znajduje się bezwzględny wymóg wykonywania tego utwory według załączonych nut, w tonacji F-dur. Większość ludzi posługuje się nieszkolonym głosem i nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji. Zwykły obywatel śpiewa hymn w tonacji C-dur. Od 15 lat prowadzimy w Krakowie i innych miastach Lekcje Śpiewania, które uświetniają nasze święta narodowe – Uchwalenia Konstytucji 3 maja lub Odzyskania Niepodległości 11 listopada. Formułą tych występów jest wspólne wykonanie piosenek i pieśni przez artystów i publiczność. Tymi koncertami podkreślamy również inne ważne daty związane z polską historią np. 100-lecia harcerstwa polskiego, czy rocznicę 200-lecia śmierci Tadeusza Kościuszki. W wielu przypadkach, wybrane utwory muzyczne musimy dostosować do możliwości wokalnych przeciętnego człowieka, zmieniając tonację lub tempo. Te zabiegi nie ominęły również „Mazurka Dąbrowskiego”, który wykonywany w tonacji F-dur stwarza duże trudności u większości ludzi. Apelujemy do Pana Prezydenta o podjęcie wszelkich, niezbędnych działań, aby w miejsce zapisu nutowego w tonacji F-dur wprowadzić do ustawy nuty w tonacji C-dur. Zmiana ta pozwoli śpiewać Polakom swój Hymn bez naruszania ustawy, co jest szczególnie ważne ze względu na zbliżające się święto 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.