07 sierpnia 2017 ANKO

Wiemy już, kto postawi wieżowce w miejsce szkieletora

Inwestycje

STRABAG został generalnym wykonawcą największego w Krakowie wielofunkcyjnego centrum biznesowego — Unity Centre, które powstanie przy Rondzie Mogilskim, w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stał słynny “szkieletor”. Budowa, której koszt wyniesie 380 mln złotych rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, a zakończy w czerwcu 2019 roku.

W ramach inwestycji powstanie pięć budynków o śródmiejskim charakterze i zróżnicowanej skali zabudowy.

Dominującym przeznaczeniem Unity Centre będzie funkcja biurowa, oprócz tego pojawią się tam również lokale gastronomiczne, handlowe i usługowe.

Całość ma mieć 50 tys. m2. Najwięcej miejsca (ponad 17 tys. m2) zajmie Unity Tower - 27-kondygnacyjny biurowiec klasy A. Będzie to najwyższy wieżowiec w Krakowie.

Na terenie UC powstaną też dwa mniejsze biurowce oraz inspirowany sztuką, muzyką i modą 10-kondygnacyjny, 230-pokojowy Hotel Radisson RED, na parterze którego zaprojektowano przeznaczony na wynajem 450-metrowy lokal handlowy z ekspozycją na ulicę Lubomirskiego.

Powstanie też Unity Residence, czyli kameralny, 7-kondygnacyjny budynek z luksusowo urządzonymi i w pełni wyposażonymi apartamentami przeznaczonymi na krótko i długoterminowy wynajem.

Dwukondygnacyjny podziemny parking znajdujący się pod całym kompleksem będzie obsługiwany w innowacyjny sposób, co pozwoli uzyskać około 600 abonamentów postojowych. Parkingi będą służyły również gościom odwiedzającym Unity Centre, dla których przewidziano szereg udogodnień.

W kompleksie będzie znajdować się kilkaset stojaków na rowery oraz stacje serwisowe, prysznice i szatnie dla rowerzystów.

Ponad połowa lokali gastronomicznych, handlowych i usługowych w przyszłym centrum jest już zarezerwowana.

Przewiduje się, że przy projekcie będzie pracowało w różnych okresach łącznie ok. 1500 osób, włączając w to zarówno pracowników STRABAG, jak i jego podwykonawców. W lipcu firma Trans–Ziem zakończyła precyzyjne prace rozbiórkowe oraz specjalistyczne roboty ziemne, a obecnie plac budowy przejmuje STRABAG, który będzie kontynuował realizację projektu zgodnie z harmonogramem.

- Budowa kompleksu Unity Centre zakończy wieloletnią historię krakowskiego "szkieletora". Cieszymy się, że STRABAG będzie miał tak znaczny udział w zmianie krajobrazu miasta. To projekt szczególny pod względem wyzwań inżynierskich, ale jesteśmy do niego doskonale przygotowani. Wykorzystując wirtualne modelowanie 3D wraz z zaplanowanym harmonogramem prac - 4D, przedstawiliśmy inwestorowi jak tydzień po tygodniu przebiegać będą prace na tym kontrakcie — mówi Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu STRABAG.

Centrum ma być gotowe w czerwcu 2019 roku.

Fot. materiały prasowe

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.