PILNE

Wiemy, kiedy zostanie uruchomiona pierwsza krakowska tężnia

21 marca 2018 Apetyt na Kraków
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Ta inwestycja ma szansę stać się jedną z największych krakowskich atrakcji. Mieszkańcy naszego miasta w końcu będą mogli choć przez chwilę pooddychać czystym powietrzem.

Na 11 maja planowane jest otwarcie pierwszej krakowskiej tężni solankowej, która powstaje właśnie w pobliżu Zalewu Nowohuckiego. Tężnia będzie drewnianą budowlą z trzema 18-metrowymi ramionami. Konstrukcja z drzewa modrzewiowego zostanie obłożona gałęziami tarniny, po których z góry ma spływać solanka, tworząc wokół leczniczy aerozol.

W obiekcie o wysokości sześciu metrów zmieści się 60 metrów sześciennych solanki, czyli 60 tys. litrów. Substancja będzie pochodzić prawdopodobnie z wielickiej Kopalni Soli.

Prace przy budowie tężni powoli dobiegają końca, w konstrukcji układana jest właśnie tarnina - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej, który odpowiada za inwestycję. - Otwarcie planowane jest na 11 maja - zapowiada przedstawicielka jednostki.

Nowa Huta Zdrój

Budowa tężni ma kosztować ponad 1,1 mln zł. Jej pomysłodawcą jest Marcin Permus, zastępca przewodniczącego Dzielnicy XVI Bieńczyce. Inspiracją była dla niego podobna atrakcja ustawiona kilka lat temu w Parku Zdrojowym w Rabce. - Uwielbiam tam jeździć i któregoś dnia pomyślałem, że warto by było stworzyć coś takiego w Krakowie - mówi Permus.

Do pomysłu udało się przekonać radnych miasta i urzędników, którzy poszukali pieniędzy na tę nietypową inwestycję.

Nowohucka tężnia stanie niedaleko basenu “Wandzianka” i ogródka jordanowskiego.

Za darmo dla wszystkich

Tego typu konstrukcje stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Dwa lata temu taka atrakcja powstała m.in w Wieliczce. Inwestycja, która pochłonęła 8 mln złotych, przypomina średniowieczną twierdzę. Za możliwość wdychania “morskiej bryzy” mieszkańcy i turyści muszą jednak zapłacić. Bilet wstępu kosztuje tu 9 złotych. Marcin Permus zapewnia, że nowohucka tężnia będzie darmowa dla wszystkich.

Oczyści płuca ze smogu

Powstający w tężni naturalny solny aerozol jest bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, czy sód i podobny do tego znad brzegu morza. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, wspiera leczenie niektórych chorób dróg oddechowych, a także ma działanie profilaktyczne. W trakcie całego dnia płuca - zwłaszcza mieszkańców Krakowa - gromadzą szereg pyłów, zawartych we wdychanym powietrzu. Inhalacje profilaktyczne pozwalają oczyścić drogi oddechowe.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.