PILNE

Wiosna, ach to Ty! Najbliższy weekend w Krakowie zapowiada się obiecująco

29 marca 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Koncerty, pokazy filmowe, festiwal komiksów czy "Godzina dla Ziemi" - w Krakowie nigdy nie można się nudzić. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd najciekawszych weekendowych atrakcji. Na pewno każdy wybierze coś dla siebie. 

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na prawdziwie podróżniczą rozgrzewkę przed nowym sezonem. Już w ten weekend odbędzie się tam Navigator Festival. W programie m.in. warsztaty, spotkania z podróżnikami, pokazy filmowe i koncert. Festiwalową sobotę popularnonaukową prelekcją rozpocznie Dorota Sumińska. "O życiu po Koronie" - uczestnicy wydarzenia porozmawiają z Piotrem Pustelnikiem, a Mateusz Waligóra zda relację z pierwszego samotnego przejścia Pustyni Gobi. Mikrofon przejmą także pozytywnie zakręceni Kapitan i Admirał - organizatorzy wyprawy na Pik Dybowskiego. A na zakończenie koncert - afrykańskie dźwięki w wykonaniu zespołu Moribaya oraz energetyczne warsztaty bębniarskie. Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć propozycji dla najmłodszych! To właśnie dla nich wyjątkowa propozycja - kreatywna podróż dookoła świata. Co godzinę, od 11.00 do 17.00, odbywać się będą kolejne warsztaty wypełnione ciekawostkami, muzyką, zabawami i autentycznymi, egzotycznymi rekwizytami. o 11.00 w... Ameryce Północnej. Dzieciom i młodzieży dedykowana jest także nietypowa forma kina - od 11.00 będą odbywać się projekcje w namiocie sferycznym przed budynkiem NCK. Wśród propozycji między innymi: "Polaris. Tajemnica nocy polarnej", "Tajemnice grawitacji - śladami Alberta Einsteina" czy "Kaluokahina - zaczarowana rafa".

Od wtorku do soboty trwa pierwsza edycja Festiwalu SZYMANOWSKI/POLSKA/ŚWIAT zorganizowanego przez Filharmonię Krakowską. Instytucja chce uhonorować twórczość swojego patrona. W Filharmonii w piątek o godz. 19:30 usłyszymy "Pieśni kurpiowskie" Szymanowskiego w wykonaniu Olgi Pasiecznik, Adama Struga oraz Harmonium Duo. Z kolei w sobotę o godz. 18 koncert symfoniczny, gdzie wystąpi Orkiestra Teatru Narodowego w Pradze. Poza muzyką bohatera festiwalu usłyszymy też utwory czeskich kompozytorów: Dvořáka i Janáčka.

W sobotę, 30 marca, o godz. 20.30 rozpocznie się finał akcji WWF "Godzina dla Ziemi", która w tym roku odbywa pod hasłem "Nie niszczmy naszego domu". W ramach akcji wygaszone zostanie podświetlenie bazyliki Mariackiej, wieży ratuszowej, Sukiennic, kopca Kościuszki i kładki o. Bernatka. Na 60 minut zgasną również światła w siedzibie władz miasta przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. W ostatnią sobotę marca każdy, zarówno osoby prywatne jak i firmy, mają szansę zamanifestować swoją troskę o przyszłość naszej planety. Każdy z nas może zrobić coś dla środowiska i wyłączyć światła oraz urządzenia elektryczne na jedną godzinę. 

"Zagraj to jeszcze raz Sam" to niezwykle zabawna, słodko-gorzka komedia pióra mistrza Woody'ego Allena. W najbliższy weekend możecie obejrzeć jej krakowską wersję na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego. To historia rozwiedzionego, neurotycznego intelektualisty w średnim wieku, który desperacko poszukuje nowej, idealnej partnerki. W związku z tym zasięga porad miłosnych u żony najlepszego przyjaciela i zjawiającego mu się w najmniej spodziewanych momentach Humphreya Bogarta. Spektakl zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 18:30 na Dużej Scenie.

W Teatrze Groteska zaś w ten weekend klasyka gatunku - "Skąpiec"! Wiecznie aktualna sztuka Moliera to komedia charakterów, intryg i wynikających z nich zabawnych sytuacji. Główny bohater Harpagon zaślepiony jest chorobliwą miłością do swojej wypełnionej pieniędzmi szkatułki i tak naprawdę nie ma dla niego w życiu innych wartości. Wszędzie wietrzy podstęp, że ktoś chce go okraść. Otaczają go sami pochlebcy i fałszywi doradcy, którzy kpią z niego w żywe oczy. Skąpstwo Harpagona, a także nieproporcjonalne do wieku amory stają na drodze jego dzieci Elizy i Kleanta, którzy pragną szczęśliwych, dyktowanych sercem, a nie pieniędzmi związków małżeńskich. Nic więc dziwnego, że starają się oni pokrzyżować jego plany. Spektakl możecie zobaczyć od piątku do niedzieli o godz. 19.

Przez cały weekend w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 12 odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Komiksu. To doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i dziedzin pokrewnych. W programie jego tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty, pokazy i wystawy. Trzon festiwalu stanowią spotkania autorskie z artystami z Polski i zagranicy. W tym roku Krakowski Festiwal Komiksu odwiedzą twórcy z Belgii, Hiszpanii i Ukrainy, a wśród nich m.in. wieloletni twórca komiksów o Smerfach - Miguel Díaz Vizoso, niezwykle popularny w Polsce autor serii "Hugo" - Bédu, a także cieszący się opinią jednego z najlepszych kolorystów na świecie twórca "Brygady" - Enrique Fernández. W związku z dynamicznie zachodzącymi zmianami w strukturze demograficznej mieszkańców Krakowa, organizatorzy festiwalu zaprosili w tym roku aż czterech artystów z Ukrainy, którzy opowiedzą o swojej twórczości oraz sytuacji komiksu w ich kraju. Nowością w programie festiwalu będą tematyczne panele dyskusyjne. O komiksach dla dzieci rozmawiać będą ich twórcy: Piotr Nowacki i Sławomir Kiełbus. O komiksie niezależnym - twórcy zinów: Anna Krztoń, Łukasz Kowalczuk, Anna Karolina Kaczmarczyk i Jerzy Łanuszewski. Temat teatralnych adaptacji komiksów podejmą Karol Kalinowski, Tomasz Grządziela i Jerzy Kramarczyk, a specyfikę przekładu komiksów i pracy tłumaczy omówią Tomasz Pindel i Marceli Szpak. Spotkają się także polscy twórcy publikujący u największych zagranicznych wydawców - Katarzyna Witerscheim, Aleksandra Motyka i Bartosz Sztybor.

Nie zabraknie komiksowej giełdy, na której - jak co roku - będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy. Tym razem weźmie w niej udział ponad 20 wydawnictw i sklepów komiksowych: są wśród nich duże oficyny, jak Non Stop Comics, Scream Comics czy Timof Comics, ale też mniejsze wydawnictwa i ziny.  


Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.